Recept Tvarohový koláč s borůvkami

Nemohla jsem se rozhodnout, jestli na víkend upéct něco s tvarohem, na který jsem měla chuť, nebo zužitkovat borůvky, které mi zabíraly místo v mrazáku. Nakonec jsem to vyřešila 🙂 použila jsem tvaroh i borůvky a výsledkem je tento vynikající koláč.

SUROVINY

Křehké těsto:

100 g hladké mouky

2 lžíce cukru krupice

1/2 lžičky prášku do pečiva

60 g studeného másla

1 ks malé vejce (odděleně)

Tvarohová naplň:

500 g tvarohu v kostce (ne ve vaničce)

250 g čerstvého sýra (můžete být i mascarpone nebo ricotta)

130 g cukru krupice

1 bal. ˇvanilkový cukr

1 bal. vanilkový puding (40 g)

2 ks vejce “L”

200-250 g mražených borůvek

POSTUP PŘÍPRAVY

 1. Koláč je poměrně vysoký, proto je lepší péct v dortové formě, nejlépe s odnímatelným dnem. Recept je pro formu o průměru 23 cm.
 2. Troubu předehřejte na 180 stupňů, dortovou formu o průměru 23 cm vyložte pečícím papírem.
  Prosátou mouku promíchejte s cukrem a práškem do pečiva. Přidejte na kousky nakrájené studené máslo a pomocí mixéru nebo food procesoru promixujte na drobenku. Pak přidejte jako první žloutek a pokračujte ve zpracování. Pokud se těsto ještě drolí, přidejte část bílku. Mělo by Vám vzniknout hladké a kompaktní těsto. 
 3. Vše můžete samozřejmě zpracovat i ručně, nejlépe zpočátku vidličkou rozmačkat máslo, pak teprve rukama rychle dopracovat. 
 4. Hotové těsto rozválejte, nejlépe to jde mezi dvěma foliemi a vložte do připravené formy. Těsto tvoří jen dno, není potřeba ho zvedat do krajů.
 5. Dejte péct do vyhřáté trouby na 15-20 minut, až je hezky do zlatova.
 6. Tvaroh promixujte společně s čerstvým sýrem do hladka, tak aby se odstranili případné hrudky a směs byla krásně jemná. S trochou trpělivosti to jde i tyčovým mixérem 🙂 Přidejte vanilkový cukr a pudingový prášek, dobře promíchejte. Nakonec vmíchejte po jednom vejce. Podle chuti můžete přisladit.
  Směs rozetřete na předpečený korpus, můžete hned jak vytáhnete z trouby, a navrch rozložte mražené borůvky. 
 7. Dejte péct do vyhřáté trouby na 180 stupňů asi na 20 minut, pak teplotu snižte na 150 stupňů a dopékejte ještě asi 15-20 minut. 
 8. Vyndejte z trouby a nechte ve formě vychladnout. Koláč není nutné dávat do lednice, stačí chladnější místnost. Před servírováním pocukrujte. 

Zdroj: Víkendové pečení