Recept Rustikální kynutý ořechový závin

Dostala jsem dva pytlíky mleté směsi s mandlemi se slovy “ty si s tím nějak poradíš, viď, když ob den pečeš.” :D:D:D No jasně, že to nevyhodím. Na to mě ty dobré duše móóóc dobře znají. Tak jsem chvilku dumala, co dobrého bych z toho vytvořila, až mi přišlo na mysl, že už jsme hodně, ale opravdu hodně dlouho neměli takový ten poctivý kynutý závin. Autor: Danka

SUROVINY

Těsto:

500 g hladké mouky

1/2 kostky čerstvého droždí

80 g krystalu

1/2 lžičky soli

200 ml vlažného mléka

1 ks vejce

100 g změklého másla

1 lžička vanilkové esence

1/2 sáčku slazené citronové kůry Finesse (Dr. Oetker)

na potření 80 g změklého másla a 50 g moučkového cukru

Ořechová náplň:

400 g směsi mletých ořechů, mandlí a pšeničných klíčků (jak jsem psala, dostala jsem koupenou směs od Dr.Ensa)

3 lžíce meruňkové marmelády

50 ml horkého mléka

rum a cukr dle chuti

Maková náplň:

150 g mletého máku

150 ml horkého mléka

60 g cukru

60 g sekaných loupaných mandlí

50 g sekané kandované pomerančové kůry

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Těsto zaděláno a vykynuto v pekárně, rozdělit na dva díly, vyválet, potřít náplní, zarolovat a uložit spojem dolů na plech s pečícím papírem.
  2. Nechat pod igelitem alespoň 30 minut kynout, pak po celé délce asi do hloubky 0,5cm proříznout žiletkou (Prý, alespoň podle zaručených rad pekařinek z netu, je to z jednoho prostého důvodu. Závin pak nemá tendenci praskat v tom nejméně správném místě a tvořit ošklivé nádory a výdutě. Ale je to čistě na vás, zda řezat či neřezat.
  3. Můžete použít třeba i osvědčenou metodu a propíchat závin špejlí.) Já jsem ještě raději zajistila ten podélný řez párátky, aby se zase až tak moc nerozjel.
  4. Péct 40 minut na 170 stupňů a po vytažení z trouby potřít směsí másla a moučkového cukru a nechat pěkně vychladnout. Pro oko pak ještě svrchu poprášit moučkovým cukrem.