Recept Skládané piškotové řezy

Jsem asi jinej živočišnej druh. Ať dělám, co dělám, stejně se nejvíc zrelaxuju v kuchyni. Je tam klid a nikdo mi do ničeho nekecá. Počasí se trochu pokazilo a mně to úplně i pasovalo. Zavřela jsem se do mého království a tam jsem vykouzlila tento luxusní zákusek, který nejen vypadá krásně, ale i chutná skvěle. Autor: Danka

SUROVINY

Korpus:

5 ks vajec

250 g moučkového cukru

10 lžic horké vody

10 lžic oleje

250 g hladké mouky

1/2 bal. prášku do pečiva

špetka soli

Krém:

1 l mléka

4 bal. karamelové pudinkové prášky

200 g krystalu

2 lžičky sypké instantní kávy

100 g másla

3 kelímky zakysané smetany (celkem 600g)

Dále:

2 a 1/2 balení dětských piškotů (použila jsem Tastino z Lidlu, balení 250 g)

300 ml uvařené a vychladlé silné kávy

1 velký panák rumu

šlehačka na dozdobení (já jsem použila 2 sáčky instantní šlehačky a 200ml studeného mléka)

Granko na posypání.

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Žloutky s cukrem ušlehat ručním elektrickým šlehačem do husté bílé pěny, po lžících zašlehat horkou vodu a olej a poté už jen vařečkou vmíchat mouku s práškem do pečiva a nakonec sníh z bílků, ušlehaný se špetkou soli. Těsto rozetřít na velký hluboký plech (42x32cm, vymazávám máslem a vysypávám hrubou moukou pouze dno) a péct 20 minut na 170 stupňů.
  2. Nechat vychladnout, natřít pikantní marmeládou (použila jsem domácí rybízovou), polovinou krému, poklást piškoty (klademe je v řadách nakoso těsně jeden za druhým), namočenými v kávě s rumem, potřít zbytkem krému, navrch natřít šlehačku a dozdobit Grankem.
  3. Z mléka, cukru, pudinkového prášku a instantní kávy uvařit hustý pudink a do ještě horkého zašlehat máslo.
  4. Nechat vychladnout a poté prošlehat důkladně elektrickým šlehačem, po částech vešlehat zakysanou smetanu a rozdělit na dvě poloviny.
  5. Hotové nechat zatuhnout v lednici.
  6. Pozn: Při krájení je potřeba odhadnout, kudy samotný řez vést, aby se docílilo kýžené kresby, tzn. středem přes řadu naskládaných piškotů.