Pokud nemáte vlastní zahrádku, ale přesto byste si rádi vypěstovali vlastní bio zeleninu, není nic jednoduššího, než si vytvořit vlastní rostlinku doma za oknem. Nepotřebujete k tomu v podstatě vůbec nic složitého, stačí vám koupit v obchodě jednu zralou papriku a k tomu pořídit květináč a hlínu. Za pár týdnů budete mít při troše péče a pozornosti svou vlastní úrodu zdravých a bio paprik, které budou kvalitnější než ty z obchodu.

Jak zasít papriku?

Když si přinesete papriku z obchodu, bylo by nejlepší, kdybyste zvolili plod v bio kvalitě. Nicméně pakliže je bio paprika nedostupná, vystačíte si i s tou obyčejnou ne-bio.

Když ji přinesete domů, papriku rozkrojte a opatrně z ní vyjměte celý semeník i se stopkou. Zbytek papriky můžete sníst.

Semínka ze semeníku opatrně prsty oddělte. Vezměte podlouhlý květináč, naplňte ho půdní směsí pro pěstování zeleniny a na povrchu hlíny vytvořte důlky hluboké zhruba půl až jeden centimetr. Do každé z nich pak vložte 3 semínka a jemně je přikryjte zeminou.

Nyní přijde na řadu zavlažování. I když můžete papriky normálně zalévat, úplně nejlépe jim bude svědčit zálivka s pomocí rozprašovače, díky kterému udržíte hlínu dostatečně vlhkou, ale nebude mokrá až příliš. V případě přemokření by totiž semínka nebo jejich postupně vyrůstající kořínky mohly začít zahnívat a z úrody by nebylo nic.

Dostatečné světlo a teplo

Poté, co semínka zasejete do hlíny, měli byste je udržovat v dostatečném teple. Papriky milují spíše teplejší klima a svědčí jim pokojová teplota kolem 26 až 30 stupňů Celsia. Během noci jim pak stačí o něco méně, spokojí se s teplotou kolem 20 až 22 stupňů Celsia. Zároveň je vhodné umístit květináč na světlé stanoviště, které však nebude úplně na přímém slunci.

V těchto podmínkách bude paprice trvat asi 14 dnů, než začne klíčit. Když se pak objeví malé rostlinky, je třeba je přesadit, aby měly dostatek místa. V jedné nádobě pak mohou růst dvě papriky naráz.

Pokud vytvoříte rostlinám správné podmínky, můžete zanedlouho očekávat nádhernou sklizeň.

A teď o tom popřemýšlejte: Koupili jste jednu jedinou papriku – a kolik jste jich vypěstovali.

Přejeme vám hodně pěstitelských úspěchů a spoustu zábavy.

Obrázky: Pixabay