Sladké osvieženie, ktoré sa stalo symbolom leta – červený melón – má rád takmer každý. Koľkokrát sa vám ale stalo, že ste si kúpili príliš vodnatý, málo sladký, nezrelý, alebo naopak prezretý, či dokonca nahnitý? Vybrať ten správny je ako zúčastniť sa lotérie… Pokiaľ neviete, ako na to. Stačí poznať iba týchto pár tipov a pri najbližšom nákupe si hravo vyberiete ten správny melón!

© pixabay

1. Pohľadajte miesto, kde sa melón dotýkal zeme

Ak je melón zrelý, zrejme ležal na zemi dostatočne dlho. Preto na jeho šupke hľadajte svetlú škvrnu. Ak je biela, melón je nezrelý, no ak má žltú farbu, je väčšia šanca, že si pochutíte.

© produceguide

2. Hľadajte pavučinky

Hnedé fľaky a čiarky na šupe, ktoré sa podobajú pavučine, sú znakom toho, že na kvet melóna sadali včielky veľmi veľakrát. Čím viac kvet opeľovali, tým sladšie bude ovocie, hoci na prvý pohľad to vyzerá nevábne.

3. Je to dievča či chlapec?

Málokto vie, že pestovatelia melónov rozlišujú medzi „chlapcami a dievčatami“. Tzv. chlapci majú oválny tvar, sú väčší a veľmi vodnatí. Dievčatá sú menšie, okrúhle a sladké.

4. Správna veľkosť

Ako v každej oblasti života, aj tu je dobré vybrať sa zlatou strednou cestou. Nevyberajte ani príliš veľké, ani maličké melóny. V každom prípade – melón by vás mal zaskočiť svojou váhou. Vyberajte taký, ktorý váži viac, než by ste čakali podľa jeho rozmerov.

5. Pozrite sa na zúbok stopke

Suchá tmavá stopka je predzvesťou zrelého melóna. Naopak zelená stopka znamená, že bol zbieraný ešte ako nezrelý.

© pexels.com

Zdroj / Ako vybrať melón správne: brightside