Recept Maďarský guláš a halušky

Dělávala ho moje maminka,právě s haluškami a byl skvělý!!!! Jako malá jsem nepotřebovala ani to maso, stačila mi jen šťáva a halušky. Autor: Naďa I. /Rebeka/

SUROVINY

Na guláš:

500 g hovězí kližky

500 g cibule

3 lžíce sádla

2 ks pevná masitá rajčata

1 ks zelená slovenská paprika

1 lžíce mleté sladké papriky (maďarská nebo slovenská)

1 lžička mleté pálivé papriky

1 ks sušená feferonka

dle chuti sůl

dle potřeby vývar nebo voda na podlévání

Na halušky:

300 g poluhrubé mouky

1 ks vejce + žloutek

2 lžičky soli

dle potřeby voda

1 lžíce sádla

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. V hrnci si rozpálíme sádlo, přidáme na drobné kostičky pokrájenou cibuli a osmažíme ji až dohněda. Pozor, nespálit! Stáhneme z ohně, přidáme sladkou i pálivou papriku a necháme rozpustit. Opět dáváme pozor, abychom ji nespálili, byla by hořká.
  2. Hrnec vrátíme na plamen a přidáme trošku horké vody. Necháme vysmahnout na tuk a tento postup ještě 2x zopakujeme. Nyní přidáme maso pokrájené na větší kostky (4×5 cm). Nesolíme. Za stálého míchání restujeme cca 8 minut, aby maso nasálo chuť a vůni papriky. Teď osolíme a přidáme trochu vývaru nebo vody (horké). Maso musí být ponořeno ze 2/3. Přiklopíme a dusíme doměkka. Čas závisí na stáří masa.
  3. Podle potřeby během dušení doplňujeme horkou vodou nebo vývarem. Rajčata nakrájíme na plátky a papriku na kroužky. Feferonku nasekáme na drobno i se zrníčky. Vše přidáme k masu a ještě 15 až 20 minut povaříme. Nepoužívejte tlakový hrnec. Kouzlo tohoto pokrmu spočívá v pomalém dušení. Cibule se postará o zahuštění. Guláš podle chuti dosolíme.
  4. Do mísy nasypeme prosátou mouku, přidáme sůl, vejce a žloutek. Vody dáme tolik, abychom získali řidší těsto. Vše vařečkou smícháme, nevypracováváme příliš dlouho, jinak se nám těsto bude tahat.
  5. Halušky zaváříme (přes haluškovač) do dostatečného množství horké, osolené vody a až nám vyplavou na hladinu, vaříme 5 minut. Přendáme do sítky, propláchneme krátce studenou vodou a necháme okapat. Pak přendáme do mísy, přidáme lžíci sádla a promícháme.

Autor: Naďa I. /Rebeka/