S příchodem jara a léta naše zahrada opět ožívá. Společně s ní ožívá také veškerá rostlinná a živočišná říše, a to například včetně včel, které navozují příjemnou atmosféru při opylení květin.

Bohužel ne všichni živočichové, kteří jsou na naší zahradě přítomni, jsou člověku ku prospěchu. Tyto malá zvířátka mohou na našich zahradách způsobovat převážně tyto nešvary:

  • Znečištění pozemku
  • Zápach
  • Ničení květin a porostů

V následujících bodech si tedy vyjmenujeme ty nejznámější škůdce, kteří provádí pletichy na našich zahradách rok, co rok. Zároveň si představíme jakýsi návod, jak proti těmto nevítaným návštěvníkům bojovat.

Mšice pomocí lepící pásky

Mšice jsou nepříjemní tvorové, kteří dokážou na Vaší zahradě udělat pořádnou paseku. Vysoce efektivním řešením je omotání lepící pásky okolo našich rukou. Důležité však je, aby lepící strana byla na vnější straně rukou.

Pohotově rukami omotanými lepící páskou, prohmátneme všechny rostliny, které na zahradě máme. Mšice se jednoduše na pásku přilepí. Tento proces bychom měli opakovat raději několikrát, pro dokonale vyčištění květin od tohoto druhu hmyzu.

Na slimáky platí jehličková bariéra

Na slimáky, kteří znečisťují náš pozemek svým slizem, platí bariéra kolem naší zahrady, kterou vytvoříme posypáním jehličí. Slimákům nejen, že jehličí úplně nevoní, ale zároveň jim dělá značný problém, se přes tento druh posypu vůbec dostat.

Dalším ideální zbraní je potom postavení sklenice piva do prostoru zahrady. Vůně a chuť piva slimáky přitahuje, ti přepadnou přes okraj, a v pivě se následně utopí.

Mravenci si levanduli zrovna neoblíbili

Pokud Vás trápí časté invaze mravenců, dobrým způsobem, jakým lze tento problém řešit je strategické rozmístění citronové kůry a stroužků česneku. Pokud ani to nepomůže, dalším řešením je zasazení levandulí, jejíž květenství mravencům zkrátka moc nevoní.

Komáry lze řešit i jinak než chemickými repelenty

Komáří bodnutí je nepříjemné, obzvlášť pokud se jejich počet každovečerně blíží dvojciferným počtům. Pokud jste ještě nevyzkoušeli, zainvestujte do sadby rajčat. Právě jejich vůni, komáři nesnáší. V případě, že Vás komáři přece jen bodnou, lze místo vpichu ošetřit smíchanou vodou se solí. Tím eliminujete pocit svědění a urychlujete hojení rány.

Kdo by měl rád krtky…

Krtci jsou zvířata doslova otravná. Dokážou zorat Váš pozemek takovým stylem, že určitě nebude vypadat úchvatně. Pokud objevíte na zahradě krtčí noru, postačí do ní nalít trochu vody po holení.

Tento agresivní odér z vody po holení krtky efektivně z Vaší zahrady „odsune“. Pokud by to však nepomohlo, stačí do nory umístit kousek česneku a křenu zároveň, to krtky dozajista odpudí.

Krysy, myši nebo sršně řešte raději pomocí specialisty

Pokud se snažíte vyhubit tyto druhy živočichů, tak se jednoznačně doporučuje povolat specializovaného odborníka. Boj s nimi může být totiž lidskému životu nebezpečný, a to se nebavíme pouze o bodnutí sršněm, ale například o způsobení infekce infikovanou krysou.