Recept Vynikajíci kynuté koláče

Dnes jsem měla spoustu volného času, tak jsem se trochu hrála s dizajnem moravských koláčků. I mák, i tvaroh, i ořechy, i rozinky, i mandle, i brusinky, no všechny vynikající suroviny. No řekněte, nejsou nádherné? Mně se velmi líbí, ani se mi nechce kousnout, ale tak s radostí je nabídnu i vám :)

SUROVINY

20 g droždí

1 lžička cukru

cca 250 ml vlažného mléka

3 ks žloutky

100 g másla

500 g polohrubé mouky

1/2 lžičky soli

3 lžíce cukru

1 bal. vanilkový cukr

citronová kůra z 1 citronu

2 lžíce sádla

vejce na potření

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Nejprve si připravíme kvásek – droždí rozmícháme s cukrem, přilijeme mléko a přikryté necháme vyběhnout.
  2. Mezitím rozpustíme máslo a do vlažného vmícháme žloutky. Mouku smícháme se solí, oběma cukry, citronovou kůrou, přidáme kvásek, máslo se žloutky a zpracujeme těsto (můžeme i mixerem), na závěr ještě vmícháme sádlo, koláčky jsou pak pěkně křehké. Těsto přikryjeme utěrkou a na teplém místě necháme asi hodinu kynout.
  3. Vykynuté těsto rozválíme na hady, pak rozdělíme na požadovaný počet dílků a uválíme kuličky. Uhlazenou stranou je klademe vrchem (zatočenou dospodu) na plech, přikryjeme utěrkou, igelitem a necháme ještě hodinu kynout.
  4. Závažím obaleným v plátýnku nebo rovným dýnkem malé skleničky vmáčkneme do každého koláčku důlek. Okraje každého koláčku potřeme rozšlehaným vejcem.
  5. Koláčky plníme různými náplněmi (tvarohovou, makovou, ořechovou, povidlovou atd.), zdobíme rozinkami, mandličkami nebo brusinkami.
  6. Pečeme na 160 stupňů do zlatova.

Zdroj: Vaření a pečení s radostí