Recept Vanilkové makové rohlíčky

Velmi zajímavý starodávný recept z mé sbírky, vhodný zejména pro milovníky máku :) Pokud chcete obměnit své tradiční vánoční cukroví něčím novým, vyzkoušejte k vanilkovým těstu přidat mák. Vzniknou vám tak makové vanilkové rohlíčky, které chutnají opravdu fantasticky. Autor: Janaha

SUROVINY

210 g hrubé mouky

100 g másla

75 g moučkového cukru

70 g mletého máku

špetka soli

1 ks malé vejce

moučkový cukr smíchaný s vanilkovým cukrem na obalování

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Všechny suroviny rychle smícháme rukama v misce (máslo i vejce musí být zcela studené z lednice).
  2. Těsto přeložíme na pomoučený vál, vytváří bochník a uděláme si váleček, nakrájíme ho na stejné kousky a z každého rukama vytvarujeme rohlíček. Toto těsto nedávám zchladit, protože pak se drolí pod rukama (hrubá mouka a mák dělají své).
  3. S těstem se trochu hůře pracuje, pokud byste ho měli opravdu velmi měkké, zkuste ho přece jen dát na chvilku zchladit.
  4. Rohlíčky ukládáme na plech vyložený papírem na pečení. Nedávejte je velmi na hustě, při pečení ještě trochu narostou. Já mám plech 40 x 30cm a nikdy nedávám péct více než 20 rohlíčků (5 řad po 4 ks). Pekla jsem na 200 ° asi 9 – 10 minut (řiďte se svou troubou – každá trouba peče jinak).
  5. Rohlíčky by i po upečení měli zůstat bledé. Těsně po upečení jsou velmi křehké, proto je necháme na plechu trochu vychladnout a pak je (ještě horké) obalíme v moučkovém cukru smíchaným s vanilkovým cukrem.
Příprava receptu Vanilkové makové rohlíčky, krok 1

6. Z tohoto množství těsta jsem udělala cca 30 rohlíčků (pokud budete dělat menší dá se i více).

Zdroj: Recepty z mojej kuchyne