Mandarinky patří mezi nejoblíbenější citrusové plody. Jsou zdravé, je jednoduché je oloupat a všichni je mají rádi. Zejména na podzim pak nakupujeme celá velká balení. Pokud je také milujete, přečtěte si, jak je pěstovat a sklízet doma. Ze všech citrusů se mandarinka k domácímu pěstování hodí asi nejlépe. Je totiž nejmenší a lze ji snadno přemisťovat. Navíc nepotřebuje žádnou zvláštní péči.

Mandarinky jsou zdravé

Mandarinka je díky své jemné chuti velmi oblíbeným ovocem, a to i u malých dětí. Mandarinka je zdravá a pro naše tělo prospěšná. Dokáže posílit imunitu, bojovat se záněty a podporovat správné fungování plic. Jen málokdo ale ví, že mandarinky může pěstovat i doma. Díky správné péči bude růst jak vevnitř v květináči, tak venku na zahradě a odmění vás celou sklizní plodů.

Jak začít s pěstováním

Nejprve bude potřeba mandarinku zasadit. Vyberte středně velký květináč s perforovaným dnem. Na dno květináče dejte pár malých kamínků. Pro lepší odvodnění použijte organickou půdu a přidejte i trochu písku, díky kterému bude zemina lépe větrat. Poté vložte semena mandarinky, důkladně zakryjte připravenou zeminou a umístěte na slunné místo. Tropické ovoce potřebuje dostatek tepla, světla a vlhkosti. Rostlinky můžete kromě zalévání také pravidelně rosit. Kromě zalévání a rosení nezapomínejte také na hnojení. Na trhu je k dostání celá řada hnojiv určená přímo na citrusové plody.

Odstraňujte květy

Už na začátku pěstování je dobré vědět, že se musíte připravit na dlouhé čekání. Větší množství plodů bude vyžadovat trochu trpělivosti. Výjimkou nejsou ani mandarinky, které začnou rodit i za více jak 5 let. Často je to ale chybou pěstitelů. Rostlina sice začne každé jaro kvést, je ale lepší alespoň část květů odstranit. Pokud je mandarinka ještě malá, nedokáže uživit velké množství plodů, což ohrožuje a zpomaluje její další vývoj.