Nejen s nepříjemnými skvrnami na oblečení, ale také se stárnutím oblíbených kusů oděvu se setkává každý. Než začnete kupovat drahé prostředky a zkoušet jejich účinnost, zkuste některý z níže uvedených návodů na doma vyrobené čisticí prostředky a možná budete překvapeni, jaké účinky mají. Nemusíte na všechno hned používat chemikálie.

Hořčice jako zbraň proti mastnotě

Pro první recept na výrobu domácího čističe budete potřebovat hořčičný prášek. Pokud jste se s ním ještě nesetkali, jedná se o mleté žluté hořčičné semínko. Můžete ho jako sypký produkt již koupit nebo si můžete semínka rozemlít sami, a to pomocí kuchyňského robota nebo mixéru, a to případně i tyčového.

Když smícháte 2 polévkové lžíce hořčičného prášku s 1 litrem horké vody a směs provaříte, získáte velmi účinný prostředek. Ten výborně odstraňuje i mastné skvrny, se kterými si těžko poradí i kupované čističe. Pokud tedy máte zamaštěné oblečení nebo například kuchyňské utěrky, namočte je do této směsi přes noc a poté běžným způsobem vyperte.

Pro znovu zářivé barvy

Pokud chcete docílit toho, aby barvy látky byly jasnější a aby také bílé oblečení získalo svou původní zářivost a odstranily se nažloutlé skvrny, přidejte k pracímu prášku také amoniak.

Vlna a hedvábí jako nové

Pokud chcete vrátit původní vzhled vlněným a hedvábným textiliím, vyrobte si tento roztok:

  • 50 g pracího prášku na 10 litrů vody
  • polévková lžíce amoniaku
  • 6 polévkových lžic soli, a
  • polévková lžíce 3% peroxidu vodíku.

Do takto vzniklého roztoku namočte prádlo a nechte namočené po dobu přibližně 5 hodin. Poté je šetrně vyperte, pračku nastavte na režim praní jemného prádla.

Ochrana proti plísním

Pokud perete ponožky, podkolenky a punčocháče, doporučuje se namočit je před praním do roztoku teplé vody a 2 polévkových lžic kyseliny borité. Ta totiž působí jako prevence proti plísňovým onemocněním. Tuto směs můžete rovněž použít k bělení triček, spodního prádla, a podobně. Prádlo nechte nějakou dobu namočené a poté je vyperte obvyklým způsobem.