Fotografie: Freepik

25.1.2021 Milan Juha

Máte rádi pečené maso, ryby a koláče? Jsme si jistí, že ano. Na přípravu úžasných receptů ovšem potřebujete čistou troubu. Spálení a mastnoty jsou problémem, se kterým bojuje každá hospodyňka. Naštěstí existuje mnoho metod, které si s touto potíží poradí. Myslíte si, že u toho musíte trávit hodiny a drhnout vše složitě rukama? Ani náhodou.

Trocha soli a trouba bude během chvilky čistá

Sůl skvěle vyčistí mastnotu a částečně také saze. Ano, potřebujete jen obyčejnou kuchyňskou sůl. Tato metoda je úžasně levná a snadná. Čištění trouby solí doma lze provést dvěma různými způsoby.

Fotografie: Pixabay

Nejprve zakryjte povrch trouby solí a zapněte troubu. Pravidelně kontrolujte vzhled povrchu. Když sůl zhnědne, vypněte troubu, nechte ji vychladnout a poté opláchněte sůl, která absorbovala tuk. Žádné škodlivé skvrny nebo nepříjemný zápach nebude mít šanci.

Solná metoda číslo dva spočívá v tom, že do trouby dáte pánev s vodným roztokem soli, kamna se zapnou a necháte vodu na chvíli odpařit. Obvykle stačí dvacet minut. Po tomto postupu se také snadno omyjí usazeniny tuku a uhlíku.

Kuchyňská sůl je úžasně levná, díky čemuž jí můžete používat, kdykoli budete potřebovat. Kuchyňská sůl ale není jediná obyčejná surovina, kterou můžete snadno použít na vyčištění nejen trouby, ale také kuchyňských a koupelnových povrchů.

Jak rychle vyčistit plynový sporák s jedlou sodou a octem?

Tato metoda je skvělá na vyčištění sazí a částečně tuku. Směs sody a octa poskytuje velké množství oxidu uhličitého. Nezapomeňte ovšem ochránit své ruce pomocí gumovým rukavicím. Troubu můžete vyčistit od uhlíkových usazenin doma, pokud do směsi sto gramů jedlé sody přidáte čtyřiceti gramů octa a dvacet pět gramů roztoku mýdla na prádlo.

Fotografie: Pixabay

Tato pasta by měla být nanesena houbou na všechny povrchy trouby, včetně skla, plechu na pečení a roštu. Ponechte ji tam po dobu několika hodin, poté vše otřete čistou vlhkou houbou. Poté můžete houbu rovnou vyhodit a nahradit novou. Získáte díky tomu zářící troubu. Existuje ale také další metoda, kdy nalijete octovou směs do lahve s rozprašovačem, aplikujete ji do trouby a zasypte jedlou sodou. V takovém případě budete muset počkat jen čtvrt hodiny.