O tom, že čerstvá kytice je překrásná, voňavá a okouzlující není žádných pochyb. Ale byla by chyba křivdit slaměnkám. Sušené kytky neztrácí nic ze své původní krásy a mnohé z nich si dokážou zachovat své aroma po hodně dlouhou dobu. Například takové levandule. Sušené kytky mohou znamenat úžasnou a nestárnoucí dekoraci a navíc nabízejí i spoustu další možnosti k tvorbě a zdobení. Občas dostaneme od milované osoby krásný pukét a je nám líto až kytka zvadne a putuje do koše. Jenže ona v tom koši vůbec skončit nemusí a můžeme s ní ještě v době její největší krásy začít podnikat proces sušení. Jak na to si prozradíme v dnešním článku.

Sušení v tmavé a větrané místnosti

Klidně můžete svou stávající kytku ještě ozdobit o další prvky, které vám příroda nabízí. Stačí obout kecky a vyrazit k rybníku či do parku. Kytku můžete přizdobit větvičkami, trávou a co vás napadne. Při sušení vždy pamatujte na to, že nejlepších výsledků dosáhnete u rostlin, které nejsou dužnaté. Sušení existuje mnoho způsobů. Jeden je, že kytce uberete vodu a necháte jen nezbytné minimum. Až voda úplně vyschne, vezmete kytku a obrátíte jí květy dolů a za stonky pověsíte třeba na trám. Měla by viset v tmavé, ale větrané místnosti, klidně i týden. Pokud chcete zabránit opadávání suchých částí, po vyschnutí kytku silně přelakujte lakem na vlasy. Ostatně tento krok se dá kdykoliv zopakovat.

Jaké výhody mají sušené kytky?

Jestliže nasbíráte dostatek přírodního materiálu, můžete podle vlastní fantazie vytvářet krásné vazby. Aranžovat se dá nejen do košíčků, ale také retro zavařovaček, sklenek od vína, keramických misek, džbánků a další. Na dno jen vložíte aranžovací hmotu a do ní kytky zapichujete. Zdobit můžete třeba větvičkou jeřabin, kůra, šišky, pírka ptáčků, kůra z citrusů, špalík skořice, vanilka, provázky a spoustu dalších. Určitě vás během tvoření samotné něco napadne.