Recept Strouhaný jogurtový koláč s třešněmi

A dnešní koláček jsem upekla už včera, aby se pěkně rozležel… Určitě znáte strouhaný tvarohový koláček. Asi ho znáte s kakaovým těstem, já ho zase ráda dělávám bez kakaa a s třešněmi a hlavně bez tvarohu :D :) Už se těším, když naše rozkvetlá třešeň bude plná chutných červených kuliček a to až tehdy budu výpeku same třešňové dobroty. Autor: Danka

SUROVINY

Těsto:

350 g hladké mouky

150 g krystalu

1/2 bal. prášku do pečiva

špetka soli

180 g změklého másla

2 lžíce zakysané smetany

4 ks žloutky

1 lžička vanilkové esence

Náplň:

400 g bílého smetanového jogurtu (dala jsem Klasik)

2 bal. zakysané smetany (celkem 360g)

6 lžic hladké mouky

4 ks bílky

170 g krystalu

Mimo to:

velká sklenice kompotovaných třešní

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Ze všech uvedených surovin vypracujeme hladké těsto, rozdělíme na dvě části, jednu pomocí rukou nebo válečku vtlačíme do formy (32x22cm), vytvoříme asi 2cm vysoký okraj a dno propícháme vidličkou. Druhou část těsta uložíme na chvíli v igelitovém sáčku do mrazáku. 
  2. Na těsto nalijeme jogurtovou náplň, poklademe kompotovanými třešněmi a navrch nastrouháme druhý díl těsta.
  3. Pečeme na 170 stupňů asi 45 minut.
    Hotový moučník necháme vychladnout. Je ho opravdu plná forma, ale chladnutím zase malinko splaskne. Ještě vlažný zatížím svrchu dřevěným prkénkem, aby těsto k náplni pěkně přilnulo. Poté necháme uležet do druhého dne. 
  4. Náplň: 400g bílého smetanového jogurtu (dala jsem Klasik), 2 zakysané smetany (celkem 360g), 6 lžic hladké mouky, 4 bílky, 170g krystalu a mimo to velká sklenice kompotovaných třešní (raději vypeckujeme, přeci nechceme riskovat o víkendu návštěvu zubní pohotovosti , krok 1 :D ).
  5. V míse smícháme jogurt, zakysanku a mouku a přidáme sníh z bílků, ušlehaný s krystalovým cukrem.