Krémy, mýdla a každodenní nečistoty jsou jen některými věcmi, které mohou vaše šperky kontaminovat a dělat je zašlé. Chcete-li, aby vaše šperky byly znovu nové, musíte znát rady Caroline Forteové, vedoucí Ústavu dobré péče o domácnosti, abyste vyčistili sbírku šperků, abyste je mohli navrátit ke ztracené kráse, aniž byste je poškodili.

Jak dosáhnout dokonalosti stříbra?

Chcete-li vyčistit a zabránit kontaminaci vašich stříbrných šperků, můžete použít tyto dvě jednoduché, levné a bezpečné metody!

  1. U šperků, které jsou zašlé nebo dokonce začnou měnit svou barvu, stačí míchat několik kapek jemného mýdla s teplou vodou. Pak ručníčk namočte v připravené směsi. S vlhkým hadříkem si vydrhněte své šperky k původní podobě. Pak opláchněte studenou vodou a pečlivě leštíme suchou látkou.
  2. Pokud jsou vaše šperky velmi znečištěné, promíchejte sůl hydrogenuhličitanu s vodou v poměru 3: 1. Utřete špinavé šperky měkkým hadříkem a aplikujte tuto směs na šperky. Dávejte pozor, aby byla směs opatrně přidána do všech štěrbinek. Když si myslíte, že směs se dostala již všude, umyjte šperky a důkladně je osušte. Vyhněte se nadměrnému tření stříbrnými šperky, protože se mohou jednoduše opotřebovat.

Jak na zlaté šperky?

Vytvořte zlatu bylinkovou lázeň. Nalijte několik kapek jemného mýdla do malé misky s vodou bez sodíku (karbonizace uvolňuje a odstraní všechny nečistoty v Ústavu dobré péče o domácnost). Pak šperky dejte do malého síta, které dáte do misky na pět minut. Pak se každý kus vyjme a čistí odděleně, například pomocí zubního kartáčku, aby se dostal do všech záhybů. Vyberte typ štětce s nejlepšími štětinami. Potom umístěte každý kus do síta a opláchněte ho pod tekoucí vodou. Nezapomeňte důkladně usušit měkkým hadříkem.

Jak se starat o perly?

Vzhledem k tomu, že perly jsou porézní, snadno ztrácí svůj lesk. Ať už jsou to skutečné korálky nebo umělé perly, měli byste je vždy velmi pečlivě vyčistit. Nejprve umístěte perly na měkký hadřík. Poté ponořte čistý kartáč do směsi teplé vody a šamponu. Poté opatrně kartáčujte každou perlu. Nakonec propláchněte perly čistou vodou a otřete měkkým hadříkem. Pak nechte perlu vyschnout přirozeně. Tento postup bez namáčení je také vhodný pro tyrkysové šperky a jiné porézní kameny.

Jak se starat o bižuterii?

V klenotech, zvláště pokud jsou kameny lepeny, nejsou zasazeny, musíte jednat velmi pečlivě. Použijte látku, kterou namočíte ve směsi mycího prostředku a vody, jemně otřete veškeré skvrny nebo nečistoty z opotřebovaných šperků. Potom “opláchněte” hadříkem namočeným v čisté vodě. Důkladně osušte a položte kusy vzhůru nohama, aby nedošlo k uvíznutí vlhkosti v lepených spojích. Protože kameny jsou často lepeny dohromady a nejsou sázeny, nikdy nečistěte šperky ve vodě, protože lepidlo se může jednoduše povolit a kameny mohou vypadnout.

Jak udržet vaše šperky krásné po dlouhou dobu?

Vždy odstraňte prstýnky, když si myjete ruce nebo aplikujete pleťové mléko – další klenoty nejsou potřeba. Po odstranění perel je utřete je měkkým hadříkem. Pokud jde o stříbro, stane se lesklé, jak to nosí (tření zpomaluje poškrábání), takže je nenechte uvíznout v klenotnici! Pokud je příliš nepoužíváte, vložte jej do protiskluzového sáčku.