Špatná zpráva, muži: Něco ve vaší kuchyni možná zmenšilo vaši „pýchu“

Perfluorované látky (PFC) představují třídu chemikálií, jejichž jedinečné atomové vlastnosti se používají na výrobu četných každodenních produktů.

Nejčastěji tvoří nepřilnavou vnitřní vrstvu na kuchyňském nádobí, odolné povrchy vůči vodě, oleji a znečištění, a také se používají na výrobu nepropustných obalů v případě mastných jídel.

Vedlejší účinky kuchyňského nádobí s nepřilnavým povrchem

Podobně jako tolik „zázračných chemikálií“ objevených ve 20. století i PFC mají několik opravdu zlověstných vedlejších účinků, které jsme začali dokumentovat a chápat poměrně nedávno.

Hromadící se důkazy již zcela přesvědčivě dokázali, že mohou poškozovat reprodukční systém člověka, a to díky tomu, že zasahují do hormonální signalizace organismu.

A v nejnovějším – a rozhodně nejkonkrétnějším – výzkumu vlivu těchto chemických látek tým z univerzity v italské Padově zjistil, že mladí muži, kteří vyrůstali v oblasti s pitnou vodou kontaminovanou PFC, mají výrazně menší „přirození“ a méně pohyblivé spermie (více ZDE…) než ti, co vyrůstali v oblasti s čistou vodou.

Za účelem rozšíření studie hlavní autor Andrea Di Nisi a jeho kolegové využil sérii laboratorních buněčných experimentů pro zajištění prvního přímého důkazu, že dvě nejběžnější perfluorované látky zvané PFOA a PFOS se vážou na receptor testosteronu a blokují jeho aktivaci.

Kompletní výsledky této studie jsou zveřejněny v časopise Journal of Clinical Endocrinology&Metabolism.

„Tato studie dokumentuje, že PFC mají závažný vliv na mužské zdraví, protože přímo zasahují do hormonálních drah, což může vést k neplodnosti,“ napsali.

„Zjistili jsme, že zvýšené hladiny PFC v plazmě a semenné tekutině pozitivně korelují s cirkulací testosteronu a snížením kvality semene, objemem varlat, délkou pohlavního orgánu a hodnotou AGD.“

Kratší AGD vzdálenost je známkou abnormálního vývinu mužského reprodukčního systému.

Nejvíce postižené oblasti

Region Benátska, do kterého patří také provincie Padova, je jedním ze čtyř míst na světě, která jsou známá silným znečištěním chemikáliemi PFC.

Dalšími členy tohoto depresivního klubu jsou nizozemská oblast Dordrecht, čínská provincie Shandong a Údolí středního Ohia v Západní Virginii, kde továrna DuPont vysypala do řeky spoustu odpadu (ve snaze utajit důkazy o nebezpečí PFC).

„Jelikož první zpráva o kontaminaci vody PFC pochází z roku 1977, závažnost problému je alarmující, protože postihuje celou generaci mladých lidí od roku 1978,“ napsali výzkumníci.

Aby to bylo ještě horší, všechny perfluorované látky uvedené do prostředí budou představovat stálou hrozbu – podle odhadu vědců tyto nesmírně stabilní chemické látky přežijí i lidstvo na Zemi.

Co tedy můžeme dělat, abychom se chránili?

Di Nisi je přesvědčen, že další prioritou je přijít na to, jak bezpečně odstranit PFC z krve. Dokud se to nenaučíme, nezakážeme a postupně nevyloučíme další PFC, vyhlídky jsou alarmující.

„Alespoň v Itálii je velmi těžké vědět, zda nějaký výrobek obsahuje tyto chemické látky,“ řekl pro IFLScience.

„Necítím se bezpečně ani v případě výrobku, na kterém je výslovně uvedeno ‘PFOA-free’, protože PFOA je jen jednou ze stovek možných sloučenin PFC, a všechny mohou být nebezpečné…

Je proto velmi obtížné vyhnout se jakémukoliv kontaktu s nějakou perfluorovanou látkou.“

Zjistěte, které materiály pánví a hrnců jsou škodlivé, a které naopak ne, v tomto článku.

Zdroj: iflscience.com, Zpracovala: Vylectese.cz