Recept Salámovo-vaječný aspikový dort

Limetkový dortík ocenili hlavně děda s babičkou a samozřejmě taky děcka, ale dobře vím, že svýho mužíčka, spíš než klasickým dortem, stoprocentně potěším takovouhle dobrůtkou… Autor: Danka

SUROVINY

2 balíčky jemně mleté čiré “želatiny na vaječnou tlačenku a aspiky” od Dr.Oetkera.

Na salámovou směs:

cca 400 g měkkého salámu

1 ks cibule (nadrobno)

1 ks směs Moravanka

grilovací koření

sojovou omáčku

sůl a pepř

Na vaječnou směs:

5 ks vařených vajec (na kostičky)

1 ks cibule (nadrobno)

3 lžíce majonézy

sůl a pepř

okurky

celer

cibulka z Moravanky

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. V jedné míse si připravím salámovou směs: cca 400g měkkého salámu (dávám šunku nebo šunkový salám a krájím na tenké nudličky), 1 cibule (nadrobno), 1 směs Moravanka – z té tam dám jen mrkev a papriku (pokrájím na drobnější kousky), grilovací koření, sojovou omáčku, sůl a pepř.
  2. A v druhé míse udělám vaječnou směs: 5 vařených vajec (na kostičky), 1 cibule (nadrobno), okurky, celer a cibulku z Moravanky (opět nakrájím nadrobno), 3 lžíce majonézy, sůl a pepř.
  3. Do každé mísy potom naliju zchladlou rozředěnou želatinu z jednoho balíčku.
  4. Želatina z 1 balení: Do 150ml vody (je dobré použít nálev z Moravanky a lák z okurek, výsledný aspik má potom lepší chuť a šmrnc) vsypu sáček želatiny, rozmíchám a nechám asi 10 minut nabobtnat. Poté zahřívám na sporáku do úplného rozpuštění, odstavím, vliju 300ml studené vody, promíchám, naliju do mísy k salámové směsi a důkladně rozmíchám.
  5. Formu vyložím potravinovou fólií, naliju salámovou směs, dám mírně zatuhnout a mezitím si obdobným způsobem připravím druhou, tentokrát vaječnou směs.
  6. Tuto naliju navrch na již mírně zatuhlý salámový aspik a celé dám opět do ledničky.
  7. Zbytky směsi, které se nám již nevejdou do připravené formy, můžeme klidně nalít do jakékoliv plastové nádobky, vytřené olejem, aby se nám obsah posléze lépe vyklápěl.