Recept Předrevoluční zákusky - ořechové mašličky

Možná, že se mašličky vyskytovaly jen lokálně a nebo pod jiným názvem, těžko říct. Každopádně to bude asi hodně podobné jako pařížské rohlíčky, zkuste a uvidíte.

SUROVINY

Ořechové tyčinky:

170 g mletých ořechů (vlašské nebo lískové)

170 g moučkového cukru

2-3 lžíce mouky + další na podsypání

1 ks malé vejce

Karamelový smetanový krém:

140 g smetany ke šlehání 33%

1 lžíce medu

70 g kvalitní mléčné čokolády min. 40% (např. Valrhona Jivara, Belcolade Venezuela)

70 g cukru krupice

25 g másla

K našlehání:

180 – 200 g smetany ke šlehání 40%

Čokoládová poleva:

120 g hořké čokolády 60%

100 g smetany ke šlehání 33%

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Troubu předehřejte na 160 stupňů, dva plechy si vyložte pečícím papírem.
  2. V míse smíchejte mleté ořechy, cukr a 2 lžíce mouky. Přidejte vejce a vypracujte tvárné těsto. Pokud se lepí a nedrží tvar, přidejte další lžíci mouky, případně ještě trochu ořechů nebo cukru. Hodně záleží na velikosti vajíčka.
  3. Z těsta tvarujte malé válečky, dlouhé asi 6 cm, silné jako malíček (cca 1-1,5 cm). Těsto při pečení naběhne do šířky. Klaďte na plech s menšími rozestupy mezi sebou. Já jsem si při válení jednotlivých kousků podsypávala malým množstvím mouky.
  4. Dejte péct do vyhřáté trouby na 10-12 minut. Upečené tyčinky nechte vychladnout na plechu, pak patrně sloupněte z papíru.
Příprava receptu Předrevoluční zákusky - ořechové mašličky, krok 1

5. Smetanu (140 g) dejte do malého kastrůlku a na mírném ohni zahřejte společně s medem. Čokoládu dejte do skleněné mísy a nechte rozpustit v mikrovlnné troubě. Cukr dejte do vyššího hrnce a na mírném ohni utavte na karamel, opatrně, aby se nespálil. Přidejte máslo, promíchejte, pak zalijte horkou smetanou s medem. Pozor, směs hodně vypění nahoru. Dobře rozmíchejte, nechte trochu provařit, aby se cukr rozpustil.

6. Třetinu horké karamelové směsi nalijte na rozpuštěnou čokoládu a míchejte stěrkou, dokud se nevytvoří emulze. Pak přidejte postupně druhou i třetí třetinu směsi a postup opakujte. Nakonec pomocí tyčového mixéru směs promixujte do hladké emulze. Přikryjte folií a dejte min. na 24 hodin do lednice.

7. Druhý den přilijte k hustému základu 180-200 g čerstvé šlehačky, dobře promíchejte stěrkou a vyšlehejte do tuhého krému. Šlehejte na nižší otáčky, ke konci velmi opatrně, aby se krém nesrazil.Krém si přendejte do sáčku s řezanou trubičkou, já jsem použila tu s malými zoubky o průměru cca 7 mm. Krouživými pohyby nastříkejte krém na jednotlivé ořechové tyčinky a dejte do lednice pořádně vychladit, než budete máčet v polevě. Pokud chcete proces urychlit, dejte na 20-30 minut do mrazáku.  Nasekanou čokoládu dejte do misky a zalijte horkou smetanou. Nechte chvilku stát, pak stěrkou vymíchejte do hladké emulze. Za občasného míchání nechte vychladnout, pak máčejte jednotlivé mašličky do polevy.

Příprava receptu Předrevoluční zákusky - ořechové mašličky, krok 2
Příprava receptu Předrevoluční zákusky - ořechové mašličky, krok 3

8. Pokud se Vám stane, že při namočení “odpadne” krém do polevy, jsou tyčinky málo vychlazené. Dejte je na chvilku do mrazáku, pomůže to :)

9. Mašličky skladujte v lednici, nejlepší jsou hned pár hodin po dokončení, kdy je ořechové těsto takové žvýkavé, další dny je pak krásně vláčné. 

Můj blog: Víkendové pečení