Kvašená zelenina bývala klasikou a dnes se vrací zpátky na výsluní. Je totiž neskutečně zdravá a mimoto, že si zachovává své přirozené vitaminy a minerály, které se jinak při zavařování ničí vysokými teplotami, získává i nové vlastnosti, které jí propůjčuje proces mléčného kvašení. Ze zeleniny se tak stane probiotická bomba, ze které budou těžit vaše zdravá střeva a tím i skvělá imunita a rozjasněná mysl. Kromě toho jsou ale také velmi chutné jako příloha k řízku, rizotu či k jiným pokrmům. Dnes si povíme, jak si podomácku připravit pravé a nefalšované kvašené okurky zvané rychlokvašky neboli kvašáky.

Na výrobu rychlokvašek budete potřebovat:

  • 2 kg okurek nakládaček, nejlépe lehce přerostlých
  • 1 svazek kopru
  • 2 patky starého chleba
  • 1 – 2 vinné listy
  • třešňové listy
  • sůl
  • ocet

Postup přípravy:

Okurky důkladně omyjte a odřízněte konce (ty bývají hořké). Pak okurky jehlou či vidličkou po celém povrchu několikrát propícháme. Kopr si omyjeme, stejně jako listy, které zbavíme řapíků.

Čistou a vydezinfikovanou pětilitrovou zavařovací sklenici vyložíme nejprve patkou chleba, na tu umístíme polovinu omytého kopru a několik očištěných listů třešně a jeden vinný. Na tuto podložku vyskládáme připravené okurky tak, aby se jich do sklenice vešlo co nejvíc. Můžou být na sobě napěchované.

V hrnci si připravíme nálev. Vodu přivedeme k varu a přidáme do ní jednu lžíci soli a jednu lžíci octa na každý litr vody. Když se vaří, vodu vypneme, půl minuty počkáme a nálevem přelijeme okurky ve sklenici. Nahoru dáme zbylý kopr a listy a zakončíme druhou patkou chleba. Láhve přikryjte prkénkem či víčkem a na teplém místě necháme kvasit zhruba 7 – 10 dnů. Ideálně by měly být při stálé teplotě 20 °C. Pak mají ideální chuť i výživové vlastnosti.

Když okurky dokvasí, uložíme je do temna a chladu, nejlépe do lednice nebo studeného sklepa, aby se proces kvašení zastavil. Takto připravené okurky lze uchovávat i po několik měsíců.