Recept Oukotě / staročeský závin

Oukotě se sice pečou skoro hodinu, ale na přípravu jsou rychlé a jednoduché. U těsta je důležité při vyvalování, abyste neměli příliš tenké těsto, protože potom praská. Já sama jsem ubrala i na povidlové náplni. Té mělo být asi 400 g. Já měla povidla ve sklenici o obsahu 230 g a stačilo to. V receptu si všimněte, že jsem použila celozrnnou mouku. Kdo by jí nechtěl kupovat, tak jí samozřejmě může nahradit hladkou moukou. Autor: Dvě v troubě

SUROVINY

Těsto:

200 g hladké mouky

100 g celozrnné mouky

60 g cukr moučka

2 ks vejce

50 g změklého másla

1 lžíce medu

1/2 lžičky jedlé sody

1 lžička perníkového kočření

špetkasoli

Náplň:

200-250 g švestkových povidel, které můžete ochutit rumem

100 g mletých ořechů (já požila vlašáky) + mleté na posypání povrchu nebo půlky na ozdobu

mléko na potření

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Ze všech surovin vypracujte hladké těsto, které zabalte do fólie a dejte na 20 minut do lednice. Poté těsto rozválejte na obdélník, ale dejte pozor, aby nebylo příliš tenké, jinak při pečení popraská
  2. Těsto potřete povidly a posypte mletými ořechy. Stočte jako závin a dejte na plech s pečícím papírem. Povrch potřete mlékem. Pokud máte celé ořechy, můžete jimi ozdobit povrch závinu nebo použijte mleté ořechy.
  3. Vložte do trouby předehřáté na 150°C a pečte asi 50 minut dozlatova. Po vychladnutí můžete závin pocukrovat moučkovým cukrem.
Příprava receptu Oukotě / staročeský závin, krok 1
Příprava receptu Oukotě / staročeský závin, krok 2

4. V receptu si všimněte, že jsem použila celozrnnou mouku. Kdo by jí nechtěl kupovat, tak jí samozřejmě může nahradit hladkou moukou.