Orchideje mohou být krásnými květinami, pokud víte, jak se o ně starat. My vám ukážeme jak zajistit, aby měly dokonalý květ. Řada lidí si myslí, že jde o něco nemožného. Pravdou ale je, že když se ví jak na to, je to překvapivě jednoduchá věc.

Jak jsou orchideje staré?

Jako první zjistěte, jak jsou vaše orchideje staré. Právě věk může rozhodovat o tom, zda vůbec vykvete, nebo ne. U mladých rostlin k tomu často nedochází. Květ očekávejte spíše u těch, které jsou 5 až 8 let staré.

Zkontrolujte kořeny

Pokud nemají orchideje v pořádku kořeny, tak nikdy nevykvetou. Neměly by být nijak poškozené, ani by neměly být uschlé, nebo snad napadené. Také pamatujte, že kořenový systém také potřebuje světlo. Proto rostlinu přesaďte do průhledného květináče.

Nechte je na stejném místě

Orchideje nemají rády, pokud se s nimi pohybuje z jednoho místa na druhé. Ujasněte si, kde budou a tam je také nechte. Jedině tak zajistíte, že vám vykvetou. Pravidelné přesuny negativně ovlivňují krásu a také zdraví.

Dopřejte jim světlo

Pamatujte, že orchideje potřebují dostatek světla. Proto je dejte na místo, kde ho budou mít ideálně po celý den. Ale pozor na to, že by se nemělo jednat o přímé sluneční paprsky, jelikož v takovém případě hrozí velké popálení rostlin.

Naučte se je zalévat

I to je velmi důležité. Rozhodně platí, že velké množství vody každý den je na škodu. Zalévejte proto až, když je zemina suchá. Také nezapomeňte na díry v květináči, aby mohla přebytečná voda vytéct a nedocházelo k plísni.

Pozor na teplotu

Orchidejím se nejlépe daří při správné teplotě. Ta by nikdy neměla klesnout pod 6 stupňů. V zimě ji mějte ideálně na okně, kde bude hřát topení. V letních dnech ji klidně dejte i na balkon – ale pozor na zmíněné přímé sluneční světlo.

Bez hnojení to nepůjde

Orchideje, stejně jako jakékoliv jiné rostliny, potřebují hnojit. Můžete jít cestou chemickou, i přírodní. Jedno si však pamatujte. Vždy je na místě, aby hnojivo obsahovalo dostatek draslíku a fosforu. To jsou látky nejdůležitější.

Nestresujte ji

Skutečně je to tak. Čím méně je rostlina stresována, tím lépe. A jak se vyhnout tomuto problému? Neměňte místo, neměňte teplotu, ani množství a způsob zalévání. Vše by mělo mít pokud možno jasný a pravidelný řád.

Dejte jí čas

Jsou období, kdy květina potřebuje klid. Během tohoto období ji nepřesazujte, ani nedělejte jiné věci. Pokud jí necháte v klidu, podepíše se to na faktu, že vás bude moci odměnit očekávaným krásným květem.