Hlavním snem každého zahradníka je získat dobrou sklizeň, kterou lze skladovat po dlouhou dobu. Nezkoušejte své plodiny chránit pouze umělým způsobem. Chemické látky z obchodů jsou často nebezpečné, protože některé škodlivé látky se dostávají do zeleniny a také do půdy. Existuje alternativa – používat lidové prostředky. Například jedlá soda. Budete příjemně překvapeni tím, s čím vám pomůže. Tyto tipy pocházejí přímo od zahradníků.

Jak pomůže levná soda v zahradě ?

Sodu lze snadno zakoupit v každém obchodě s potravinami. Rozsah jeho učinosti je velmi široký: může pomoci téměř v každé situaci.

Životabudič pro vaše rostliny

Smíchejte 1 polévkovou lžíci jedlé sody ve dvou litrech vlažné vody. Tuto směs naléváme jednou za čas na rostlinu jako plamen, straka nebo hřebíček. Pro tyto rostliny je směs sody a vody doslova stimulantem.

Pomůže hroznům

Šedá hniloba je běžným problémem pěstitelů. Soda pomůže zde. Když bobule zrají, postříkejte vinnou révu tímto roztokem: rozpusťte 75 g sody v 10 litrech vody. Rostlina nejen léčí, ale také zvyšuje obsah cukru v bobulích. S podobným řešením můžete stříkat ovocné stromy a bojovat proti housenkám listů.

Soda na angrešt rybíz

Tímto řešením můžete pomoci angreštům a rybízům z nemocí a plísní: 1 polévková lžíce sody, 1 tableta aspirinu, 1 lžička jakékoli nastrouhané pevné nebo tekuté mýdla, 1 polévková lžíce rostlinného oleje, 4,5 litru vody.

Soda pro chutnější okurky

Okurky vám také budou vděčné za to že je podpoříte pomocí  jedlé sody. Listy a mladé okurky často žloutnou a plody se přestanou správně vyvíjet. Nejedná se o předčasné vady, ale o známku nemoci. Připravte roztok: 1 polévková lžíce sody zředěné v 10 litrech vody. Postříkejte okurky, abyste tomuto jevu zabránili.

Zbaví vás škůdců

Soda je také soupeřem proti škůdcům, která často útočí na zelí. Jednu lžičku sody rozpusťte v 1. litru teplé vody a postříkejte roztokem rostliny. Můžete to udělat každé tři týdny na prevenci, zelenině to neuškodí, právě naopak.

Pokud housenky napadnout zelí, posypeme zelené listy suchým práškem sody. Larvy okamžitě odstraní.

Existuje další osvědčený způsob, jak si zajistit chutnější zelí – valeriana. Do 3 litrů vody vložte valeriána a přidejte 1 polévkovou lžíci tekutého mýdla. Tento roztok by měl být nastříkán na ovoce, které škůdci preferují.

Měsíc před sklizením kuželů pro skladování je vynikající rozsah pro postřik kužely roztokem amoniaku – (40 ml) zředěným v 5 litrové nádobě s vodou a přidejte několik polévkových lžic tekutého mýdla. Zelí stříkané tímto způsobem zkazí méně, budete si moci skladovat mnohem déle.

Pro krásné muškáty

Jak pelargónie, tak bigónie vyžadují alkalické pH půdy. Proto těží z polevy obsahující jedlé sody. To vytvoří ideální podmínky pro pěstování těchto okrasných rostlin v půdě. Aplikujte sodu zalévání do půdy kolem rostlin.

Zbaví rostliny plísní

Vytvořte jednoduchý domácí fungicid. Je to opravdu jednoduché, stačí voda (3 litry) a jedlá soda (4 polévkové lžíce). Zamíchejte a aplikujte sprejem na postižené oblasti.