Recept Obrácené švestkové řezy se zakysankou

Tak na tenhle koláček jsem se už moc a moc těšila. Věřte, že je to prostě jedním slovem lahoda… Čekala jsem už jen na domácí švestky, které jsem měla slíbené od mé nejlepší kamarádky. Z jedné pořádně velké dávky jsem uvařila povidla a druhou polovinu jsem si odložila na sladké dobroty. Jedna dobrota je právě tato. Luxusní obrácený švestkový koláč se zakysanou smetanou a pořádnou dávkou čokolády navrchu. Autor: Danka

SUROVINY

Základ:

cca 700 g švestek (omýt a vypeckovat)

3 lžíce krystalu

3 lžíce dětské krupičky

Těsto:

4 ks vejce

160 g krystalu

100 ml oleje

100 ml horké vody

250 g polohrubé mouky

1 bal. prášek do pečiva

špetka soli

Dále:

4 kelímky zakysaná smetana

3 bal. vanilkový cukr

50 g strouhaná čokoláda

Mimo to:

2 lžíce holandského kakaa

2 lžíce teplé vody

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Švestky vyskládat na pečícím papírem vystlaný menší hluboký plech (32x22cm) řezem nahoru, posypat cukrem a vložit na 15 minut do trouby vyhřáté na 200 stupňů. Poté posypat dětskou krupičkou, zalít světlým těstem, poté nalít tmavé těsto a péct 20 minut na 180 stupňů.
  2. Vychladlé obrátit (já vyklopila do stejně velkého hlubokého plechu), sejmout papír, potřít oslazenou zakysanou smetanou (použila jsem 3 kelímky zakysanky a 3 balíčky vanilkového cukru), posypat strouhanou čokoládou (použila jsem asi 50g hořké na vaření z Lidlu) a nechat v lednici zatuhnout.
  3. Žloutky vyšlehat do husté pěny, přišlehat horkou vodu a olej a poté vmíchat mouku s práškem do pečiva a nakonec sníh z bílků, ušlehaný se špetkou soli. Rozdělit na dvě poloviny a jednu obarvit kakaem, rozmíchaným ve dvou lžících teplé vody (těsto se tak lépe probarví). Na švestky nalít nejdříve světlé a pak i tmavé těsto.