Známe to všichni, ten krásný letní čas, kdy tělo přirozeně touží spíše po přírodním občerstvení, po svěžím ovoci a ovocných šťávách. Mezi nejoblíbenější letní ovoce patří určitě meloun, který mají rádi lidé napříč generacemi.

Melounů existuje celá řada druhů. U nás patří mezi nejprodávanější:

  • vodní meloun
  • žlutý cukrový meloun
  • meloun Kantalup (Cantaloupe)
  • meloun Gallia, a
  • meloun Charentais.

Každý si chce přinést domů ten nejlepší plod, na kterém si pak všichni pochutnají. Nikdo nechce zažívat to zklamání, kdy si vybere meloun, který sice vypadá na povrchu hezky a slibuje sladký a zralý vnitřek, ale po rozkrojení zjistíte, že zdaleka nemá tu kvalitu, ve kterou jste doufali.

V řadě jižních států máte často možnost při nákupu na místní tržnici vybraný meloun i ochutnat, pěstitelé a prodejci jsou schopni vám v mžiku vyříznout úzký jehlan, z něhož poznáte barvu, stupeň zralosti i chuť. Zdaleka ne vždy lze takto předem ideálním způsobem ověřit, že si domů nesete opravdu takový meloun, jaký jste chtěli.

Pro tyto případy jsem si pro vás připravili několik tipů, které vám při výběru melounů pomohou.

1. Celkový vzhled

Nejprve se samozřejmě zaměřte na celkový vzhled melounu, dobře si jej prohlédněte, zda nemá například praskliny nebo zda na něm není plíseň. Opatrně jej také osahejte, abyste zjistili, jestli nemá promáčklá nebo změklá místa.

2. Stonek

Při nákupu melounů se zaměřte na to, zda na melounu není ještě uchycen stonek. Pro melouny je totiž typické, že v případě zralého plodu se od něj stonek snadno oddělí. Z toho logicky vyplývá, že pokud je stonek dosud na ovoci a drží na něm, potřeboval by daný plod ještě nějaký čas k dozrání. Pokud máte možnost, tento plod si tedy nevybírejte.

3. Velikost

Někdy mají lidé tendence vybírat melouny podle toho, pro jaký účel jej kupují. Pokud jej máte je pro vlastní spotřebu, budete chtít vzít nějaký malý, pokud je ale určený pro více hostů, sáhnete instinktivně po jednom z těch největších, které jsou zrovna k mání. Znalci však doporučují orientovat se spíše na melouny střední velikosti, u nichž je větší předpoklad, že si podrží kvalitní chuťové i vzhledové vlastnosti.

4. Stopka

Stopku melounu najdete na opačné části, než je stonek. Stopka je velice užitečná při určování kvality melounu – pokud není alespoň trochu měkká, je to signál, že plod ještě není zralý. Vraťte ho do bedny a zkuste najít nějaký s měkčí stopkou, a uvidíte, že budete s výsledem spokojeni.

5. Vůně

Nebojte se využít při nákupu melounů i čich, i když si při očichávání vybraných plodů budete možná připadat zvláštně. Ti, kteří mají s pěstováním melounů zkušenosti, vám však potvrdí, že i vůně může informovat o stupni zralosti melounů. Ty zralé kusy vydávají sladkou, velice příjemnou vůni.