Máte-li rádi okurky (a letos se vám jich hodně urodilo), zkuste alespoň část z nich naložit a zavařit podle následujícího receptu. Uvidíte, že tato nevšední příloha k jídlu se nakonec stane běžnou součástí vaší komory a některé pokrmy si bez ní již nebudete schopni představit. Tento recept nevyžaduje žádné speciální chemické přísady, je zcela přírodní a velmi chutný. Pokud chcete vyzkoušet okurky na trochu jiný způsob, než jste zvyklý, rozhodně si připravte alespoň pár sklenic. Chuť láku je možné dle množství přidaných přísad upravovat, takže si můžete připravit kyselejší i sladší podle toho, jak vám vyhovuje.

Příprava okurek a ingredience zavařeniny

Na tento recept budete potřebovat následující:

  • 3 kg okurek (většího průměru i délky, aby se dobře strouhaly a měly potřebnou velikost)
  • 4 větší cibule
  • 4 zelené papriky (běžné velikosti, pokud máte větší, postačí 1-2)
  • 4 polévkové lžíce vegety
  • 15-20 dkg cukru podle chuti
  • 3-4 dl octa podle chuti

Z 3 kg okurek vyrobíte přibližně 7 běžných zavařovacích sklenic (0,7 l).

Příprava okurek a láku

Před naložením je potřeba okurky speciálním způsobem zpracovat. Okurky je potřeba nastrouhat na stejně tlustá kolečka a následně je dobře promícháme, aby se z nich uvolnila šťáva. Ostatní pevné ingredience rovněž nakrájíme – papriky na nudličky, cibuli na půlměsíčky. Do okurek přimícháme ocet a cukr a ostatní ingredience a celou směs necháme stát 5-6 hodin, aby se chutě propojily.

Zavařování

Připravené odležené okurky rozdělíme do zavařovacích sklenic tak, aby šťáva, která se z okurek uvolnila, byla rovnoměrně ve všech sklenicích. Zavařovačky uzavřeme a vložíme do studené nebo mírně teplé vody. Následně necháme teplotu pomalu stoupat až dosáhne 80 °C. Při této teplotě se okurky zavařují po dobu 15-20 min. Po vyjmutí z lázně sklenice otřeme, otočíme dnem dolů a necháme postupně vychladnout. Teprve poté je možné je opět přetočit – zkontrolujte víčko, zda je pořádně přichycené.