Koupelna bývá standardně jednou z nejmenších místností v domě nebo bytě, ale její renovace je zato obvykle jedna z nejnákladnějších. Avšak ani v případě, kdy mají omezený rozpočet, se majitelé nemusí vzdávat myšlenky na obnovu své zastaralé koupelny.

Kachličky a jak je vylepšit

Na počátku je třeba zjistit skutečný stav věci, zejména to, co je skutečně potřeba vyměnit a co ještě poslouží svému účelu. Pokud jsou například kachličky v pořádku, není třeba je samozřejmě za každou cenu měnit za nové a s modernějším dekorem. Někdy stačí je dobře vyčistit a v případě potřeby vybělit spáry. Na důkladné vyčištění existují účinné chemické prostředky, pokud ale dáváte přednost přírodním čisticím látkám, můžete použít

  • šťávu z citronů
  • jedlou sodu, nebo
  • ocet.

Pokud chcete změnit barvu kachliček, aniž byste je měnili za nové, můžete zakoupit set určený přímo k barvení kachliček, kdy se obě komponenty smíchají a poté nanášejí na kachličky. K tomu můžete použít i pěnový váleček, který zajistí rovnoměrné rozetření barvy a hladký povrch po jejím zaschnutí. Velkou výhodou této barvy je její nízká cena.

Pro větší sladění barev v koupelně můžete stěny nebo jejich část vymalovat barvou, která se vyskytuje např. v dekoru dlaždiček na podlaze. Koupelna tak bude působit jako jeden celek.

Co s vybavením koupelny?

Pokud jde o výměnu některých součástí vybavení koupelny, není nutno se toho obávat. Pokud budete například měnit umyvadlo nebo celý pult, v němž je zasazeno, dá se v dnešní době nový kus pořídit za rozumné peníze. Můžete zkusit různé výprodeje nebo zakoupit originální výrobek za akční cenu.

Nic vám nebrání trochu si zaexperimentovat a v koupelné využít také nějaký netradiční prvek, například zkombinovat tradiční zrcadlo netradičně s obrazovým rámem. Bude to funkční a zároveň osobité a originální.

Poohlédnout se můžete také po cenově dostupné skříňce nebo regálu na uložení vašich nezbytností, kterých nebývá v koupelně zrovna málo. Pokud skříňka nebude přímo určena pro použití v koupelně, a tedy ve vlhkém prostředí, můžete její povrch ošetřit speciálním lakem a díky němu tak získat i požadovaný odstín.

Koupelnu můžete na závěr vybavit ještě užitečnými a zároveň dekorativními věcmi, které dotvoří atmosféru, například novým tlumeným osvětlením, košíky na drobnosti, a podobně.

Uvidíte, že i takovéto základní změny promění vaši koupelnu v oázu klidu, ve které budete rádi relaxovat po náročném dnu.