Vyrobit si domácí chléb nepředstavuje žádný problém. Postup přípravy je velmi jednoduchý a zvládne ho každý. A jednoduchost není jediným důvodem, proč ho vyzkoušet. Až ho poprvé ochutnáte, zjistíte jeho další klad. Je o poznání chutnější než jakékoliv pečivo z obchodů.

Co budete potřebovat?

Zvládne ho každý, stačí několik zásadních ingrediencí:

  • 250 g mouky
  • 6 g sušeného droždí
  • 4 g soli
  • 30 g másla
  • 100 ml mléka
  • 50 ml vody

K tomu je potřeba ještě jedna ingredience, a to jeden žloutek, kterým potřete chléb před pečením. Dále už budete potřebovat jenom kmín na posyp, a to v množství dle vašich preferencí. Eventuelně můžete posyp i vynechat.

Jdeme na to

Díky sušenému droždí není příprava chleba nijak složitá. Jednoduše smícháte všechny ingredience, mělo by vám vzniknout vláčné a nelepivé těsto, ze kterého vytvarujete bochník. Jak vidíte, není třeba žádný kvásek, jehož příprava vás jenom obírá o čas. V tom je kouzlo sušeného droždí.

Následně ho nechte 30 minut při pokojové teplotě odpočinout. Poté jej zakryjte utěrkou a dejte na teplé místo kynout. Jakmile se těsto zvětší na dvojnásobek, můžete ho upéct. Teplota by měla být opravdu vyšší, klidně okolo 40 – 50 stupňů. Tím zajistíte, že se kvasnice správně aktivují a budou fungovat.

Chléb či veka? Na obojím si pochutnáte!

Před pečením se ještě můžete rozhodnout, zda budete chtít upéct klasický bochník, nebo z něj vytvarujete třeba veku. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv tvar, je potřeba do něj udělat několik zářezů kvůli případnému praskání při pečení a kvůli hezké kůrce jej potřete rozšlehaným žloutkem.

Nechte ještě nějakou dobu odležet a poté jej vložte do trouby předehřáté na 200 stupňů. Pečte asi 30 minut. Po alespoň kratším vychladnutí už můžete ochutnávat. V tu chvíli zjistíte, proč je domácí chleba podstatně lepší volbou, než jakákoliv kupovaná varianta.