Nic tak nezpestří a nezútulní Váš domov jako rostliny. Různé kvítky ve vázách či květináčích vykouzlí nejen úsměv na rtech, ale i spokojenost a radost. Ať už máte rádi barevné květiny, nebo jen zelené lístky, určitě byste je měli umístit do kuchyně. Přece jen se tam většina z nás zdržuje nejvíce, tak proč si tento prostor nezkrášlit?

Nevadí jim teplotní výkyvy

V kuchyni se Vám budou jednoznačně nejlépe pěstovat právě exotické rostliny. Je to proto, že se v kuchyni nejvíce střídají teploty, ať už pečete, vaříte nebo pouze myjete nádobí, dochází zde k různým teplotním změnám.

Rostliny, které se nejvíce hodí do kuchyně 

Zelenec chocholatý je určitě na prvním místě. Má krásné zbarvení listů, i když působí velmi jednoduše, bude Vaši kuchyni krásně zdobit. Mimo jiné i perfektně čistí a zvlhčuje vzduch, což v kuchyni určitě uvítají zejména majitelé plynových sporáků. Ať už ho umístíte na parapet, kuchyňskou skříňku, nebo jej zavěsíte – bude vždy vypadat skvěle.

Aglaonema stejně jako předcházející rostlina napomáhá čistit vzduch od různých škodlivin. Roste sice pomalu, ale o to víc Vás bude těšit když úplně vyroste. Další velkou výhodou této rostliny je čištění – má velké široké listy, ze kterých budete moci velmi jednoduše setřít všechny nečistoty.

Šplhavnice nebo potos patří také mezi rostliny, které čistí vzduch. Je nenáročný na pěstování, proto ho lze umístit i do jiných pokojů než jen do kuchyně. Tento druh rostliny dodá Vašim pokojům opravdu překrásný vzhled.

Sansevieria jakož i tchýnin jazyk je ideální rostlina zejména do tmavých rohů Vaší kuchyně, dokonale odolává teplotním změnám, vysokým i nízkým teplotám. Pokud jste milovníky minimalismu, určitě si tuto rostlinu zamilujete.

Geránie často přezdívané také jako slovenské trvalky jsou krásně kvetoucí a zejména nenáročné rostliny, která Vaši kuchyň krásně rozzáří. Při správné péči dokážou kvést celý rok.

Orchidea se stala v poslední době velmi oblíbenou rostlinou a vidíme ji už téměř v každé domácnosti. Neměla by chybět ani u Vás doma, zejména v kuchyni. Skvěle vynikne na parapetu, hlavně na západní a východní straně.

Brambořík je stejně jako Geranium nenáročný kvítek, který Vaše okna nejen, že zkrášlí, ale i nádherně vybarví. Nejlepší však je, že z této rostliny máte na výběr ze široké škály barev, takže si určitě vyberete.

Okrasné papričky jsou dokonalou dekorací a určitě by neměly chybět ani ve Vaší kuchyni. Přesvědčte se sami.

Zkuste i něco exotického

Kávovník je pro Slovensko sice netypickou rostlinou, ale s trochou trpělivosti Vás bude určitě velmi těšit. Stejně jako i papričky, kávovník má svůj netypický zjev, který se do Vaší kuchyně bude určitě hodit.

Citrusovník je skvělou alternativou, pokud máte rádi vůni citrónu či mandarinek. Okrasné listy a stonky na této rostlině působí opravdu skvěle. Pokud máte slunné místo, kam nemáte co dát, určitě zvažte malé citroníky.

Ani s kaktusy neuděláte chybu

Sukulenty, kaktusy, agáve, aloe vera jsou všechno rostliny, které do Vaší kuchyně určitě také zapadnou. Jejich údržba je velmi jednoduchá, nejlépe však je, že nepotřebují mnoho místa a lze je umístit prakticky kamkoliv.

Bylinky jsou skvělou alternativou, pokud rádi při vaření používáte čerstvé bylinky. Vytvořte si na parapetu mini bylinkovou zahrádku. Nejen, že bude vypadat nádherně, budete ji moci používat při každém vaření, aniž byste museli utíkat do obchodu.

A toto jsou květiny, které byste ze své kuchyně měli odstranit

Příliš aromatické, silně vonící květy jako lilie či hyacinty byste měli ze své kuchyně určitě přemístit na jiné místo. Vůně těchto rostlin se totiž příliš mísí s vůní jídla, což může vést k různým následkům.

Z opravdu pochopitelných důvodů by v kuchyni neměly být umístěny ani květiny, které se vyznačují svou toxicitou, jsou to například azalky či pryšec.

Výběr květin do kuchyně je zcela jednoduchý. Dívejte se na to, jaké vlastnosti a výhody Vám nabízejí rostliny, zda jsou jedovaté, zda nemají příliš silnou vůni. Zaměřte se ale hlavně na to, zda se Vám líbí!