Džíny jsou oblíbeným volnočasovým oděvem a z toho důvodu se často stane, že jsou zašpiněné, a to nejčastěji od trávy, ale také například od barvy nebo oleje. Nejvíce bývají postižena exponovaná místa, tedy kolena a zadní část kalhot.

Než se dáte do čištění skvrn, připomeneme vám pár základních pravidel, kterými byste se měli řídit, abyste vaše oblíbené džíny nemuseli příliš brzy nahradit novými:

  • čím dříve s čištěním začnete, tím větší máte šanci na odstranění skvrn bez jakékoliv stopy
  • k namáčení nepoužívejte ani horkou ani velmi studenou vodu, tyto teploty mohou deformovat strukturu vašich kalhot a znemožnit odstranění nečistot
  • vyhněte se mechanickému odstraňování skvrn třením, protože tak nečistoty jen vtlačíte hlouběji do látky
  • prostředek, kterým chcete skvrny odstranit, nejdříve vyzkoušejte na takové místě oděvu, které není vidět, a pokud tam látka nezesvětlá, budete si jisti, že jej můžete bezpečně použít.

Kyselina citronová

Skvělým prostředkem na odstraňování skvrn je kyselina citronová, která funguje zejména při odstraňování skvrny od trávy, protože odstraňuje zelené zabarvení. V menší nádobce rozpusťte v malém množství vody kyselinu citronovou nebo do vody přidejte přírodní šťávu z citronu. Připravenou směs opatrně nalijte na skvrnu a nechte nějakou dobu působit. Poté džínsy obvyklým způsobem vyperte.

Amoniak

K čistění látky můžete použít také amoniak. Ve sklenici teplé vody rozpusťte lžičku amoniaku. Pokud je znečištěna jen malá plocha kalhot, ponořte tuto část přímo do sklenice. Pokud je zasažena větší část, namočte do kapaliny hadřík a položte ho na skvrnu. Nechte působit přibližte hodinu až hodinu a půl a poté kalhoty vyperte.

Alkohol

K čištění skvrn můžete použít také alkohol, samozřejmě čistý, bez ochucení, například vodku. Lze také použít přípravek, který alkohol pouze obsahuje, například kolínskou vodu. Nalijte alkohol na skvrny a nechejte několik hodin působit. Pak kalhoty vyperte obvyklým způsobem.

Sůl

Skvělým pomocníkem pro čištění je také kuchyňská sůl. Naplňte sklenici do poloviny vodou a přidejte 2 až 3 lžičky soli. Dobře promíchejte, ať se sůl co nejvíce rozpustí. Touto slanou vodou potom polijte postižená místa a nechte 10 minut působit. Poté kalhoty vyperte, v pračce nebo ručně.