Recept Masopustní koblihy

S těstem se pracovalo velmi dobře a musím se přiznat, že jsem poprvé pracovala s takovým hustým těstem. Já dělávám šišky z mnohem řídšího těsta, ale jsou fantastické. Autor: Aďka

SUROVINY

700 g polohrubá mouka

35 g čerstvé droždí

5 lžic moučkový cukr

300 ml mléka

1 ks vejce

3 ks žloutky

1 lžička sůl

70 g rozpuštěné máslo

1 bal. vanilkový cukr

50 ml rum

olej na smažení

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Z mléka odebereme asi 100 ml, přidáme 1 lžíci cukru a zahrajeme. Když máme mléko teplé (nesmí být horké, jinak se vám droždí zapaří a nevykyne) přidáme droždí, zamícháme a jemně poprášíme moukou. Přikryjeme pokličkou, případně malým talířkem a necháme vykynout.
Příprava receptu Masopustní koblihy, krok 1

2. Máslo rozpustíme a necháme ho vychladnout. Do mísy prosejeme mouku a moučkový cukr, přidáme vanilkový cukr, sůl a promícháme. Zbylé mléko ohřejeme, přidáme k mouce, přidáme vajíčko a žloutky, rozpuštěné máslo a zpracujeme hladké těsto. Před koncem přidáme rum a znovu dobře zpracujeme. Těsto přikryjeme a necháme kynout 40 minut.

Příprava receptu Masopustní koblihy, krok 2

3. Těsto rozválíme na plát asi na tloušťku prstu a formičkou o průměru 6-7 cm vykrajujeme koblihy. Koncem vařečky uděláme dírku a přikryjeme utěrkou – ještě necháme kynout 20-25 minut.

Příprava receptu Masopustní koblihy, krok 3
Příprava receptu Masopustní koblihy, krok 4

4. V pánvi s poklicí rozehřejeme olej, stáhneme na nižší plamen a položíme šišky do oleje vrchní stranou dolů (strana, která byla na pracovní desce nahoře bude v oleji). Přikryjeme a pečeme pod pokličkou asi 1,5 – 2 minuty. Otočíme a dosmažíme. Je důležité péct je na mírnějším oleji, protože v horkém oleji by povrch rychle hněd, ale střed by byl surový.

Příprava receptu Masopustní koblihy, krok 5
Příprava receptu Masopustní koblihy, krok 6

5. Vysmažené ukládáme na papírový ubrousek, abychom se zbavili přebytečného oleje a posypeme je moučkovým cukrem.

Příprava receptu Masopustní koblihy, krok 7
Příprava receptu Masopustní koblihy, krok 8
Příprava receptu Masopustní koblihy, krok 9
Příprava receptu Masopustní koblihy, krok 10

Zdroj: Adkas-tastyfood