Při pěstování těchto krásných rostlin dělá řada lidí velkou chybu. Nevědí, jak se starat o kořeny orchidejí, což se následně podepisuje na výsledku. Rostliny nejsou zdravé, nejsou krásné a mnohdy ani nevykvetou. Pokud chcete, aby byly ozdobou vašeho bytu, věnujte se tomu, co nevidíte. Tedy kořenovému systému.

Kořeny orchidejí jsou velmi důležité

Nejenom kořeny orchidejí, ale v podstatě jakýkoliv kořenový systém je pro každou rostlinu velmi důležitý. Jedině tak má možnost čerpat vláhu, stejně jako živiny ze substrátu. Základem je kvalitní zemina, s hnojivem, i dostatkem vody. Pamatujte však na to, že pokud kořenový systém není kvalitní, nic z toho nepomůže.

Prohlédněte si je

Kořeny orchidejí je vhodné si prohlédnout. Pokud jsou velmi tmavé, hnědé, mají nádech spíše popelové barvy, může to značit, že trpí nějakou chorobou. Tyto kořeny se nebojte bez milosti odstranit. Naopak ty, které jsou jasnější, jsou i tvrdší a na první pohled vypadají zdravě, pochopitelně nechte.

Zasaďte rostlinu do správného květináče

Obecně se doporučuje sázet orchideje do průhledných květináčů, jak skleněných, tak i plastových. Jak proto, že budou moci i kořeny využívat slunečního svitu, tak dobře uvidíte jejich stav. Jak to, zda jsou v pořádku, tak i to, zda rostlina už náhodou nepotřebuje přesadit do většího.

Myslete na správné podmínky

Co kořeny orchidejí vyžadují? Optimální vlhkost. Té by neměklo být ani hodně, ani by jí nemělo být málo. V případě nouze dokážou čerpat vlhkost ze vzduchu, ale to je jenom krátkodobé řešení. Hodně i málo vody kořenovému systému škodí. V prvním případě mohou uhnívat, v tom druhém se může objevit nežádoucí vysychání.

Méně je více

Pamatujte na to, že čas od času je dobré kořeny orchidejí prořezat. Nejlépe při přesazování. Odstraňte ty špatné, díky čemuž necháte více prostoru a více vzdušnosti pro ty zdravé a kvalitní. To se pozitivně podepíše na zdraví a tedy logicky také ne vzhledu samotné rostliny.

Nezapomínejte výživu

Kořenový systém těchto výjimečných květin vyžaduje také výživu a ošetření. Pokud je odříznete, tak toto místo potřete třeba drceným aktivním uhlím, nebo klasickým dřevěným popelem. Bez čeho se kořenový systém rostliny dále neobejde, to jsou vitamíny skupiny B, hlavně potom B1 a B12. Klidně lze v menší míře využít ty, co jsou primárně určené pro člověka.