Kokosoví ježci - tradiční recept

Tento starodávný recept poslouží zejména mým dívkám, protože žijeme nyní všechny odděleně a nemají přístup k mé knížce receptů. Kokosoví ježci jsou jedním z těch koláčků, které u nás na vánočním stole téměř nikdy nechybí. Každý v naší rodině má rád tento koláček. Peču ho občas i během roku, ale obvykle na Vánoce. Je to skutečně odzkoušený recept. Nenáročný na přípravu a velmi vydatný, co se množství týče. Autor: Adkas

SUROVINY

Těsto:

6 ks vejce

250 g moučkový cukr

100 g kr. cukr

200 ml voda

300 g hrubá mouka

1 bal. prášek do pečiva

50 g mleté ​​oříšky

špetka sůl

Poleva:

350 g moučkový cukr

35 g kakao

10 PL mléko

1 bal. máslo nebo Hera

rum nebo rumová aroma

Dále:

200 g kokos na obalení

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Připravíme si plech o velikosti 30 x 40 cm.
  2. Jako první si zkaramelizujeme kr. cukr. Zalijeme 200 ml vody a pokud je třeba, za stálého míchání necháme rozvařit karamel. Někdy se mi stane při zalévání zkaramelizovaného cukru, že nějaký kousek zatvrdne. Třeba míchat, povařit a cukr roztaje.
  3. V původním receptu byl ještě kostkový cukr, ale protože já ho nepoužívám, tak jsem si ho zaměnila za kr. cukr. Myslím, že to receptu nijak neublížilo. Žloutky utřeme s moučkovým cukrem do pěny, přidáme vychladlý zkaramelizovaný cukr a prošleháme. Přidáme mouku smíchanou s práškem do pečiva a mleté ořechy. Bílky vyšleháme se špetkou soli na tuhou pěnu, kterou na závěr vmícháme do žloutkově karamelového těsta.
  4. Pečeme při teplotě 180 stupních a děláme zkoušku párátkem. Pokud se těsto nelepí, je upečené. Mrzí mě, že jsem si neodstopovala čas, ale já to už mám po tolika letech jaksi v oku. Těsto necháme vychladnout a nakrájíme na tenké obdélníky, které máčíme v polevě a potom obalíme v kokosu.
  5. Těsto do polevy pouze zlehka namočíme. Nenecháme ho v polevě dlouho, velmi rychle vsákne polevu do sebe a ježci jsou pak příliš mokrí.
  6. Ukládáme na pečící papír a necháme trochu zaschnout. Pak můžeme přeložit do krabice nebo dózy a šup s nimi do komory nebo jiné chladné místnosti.
  7. Polevu si připravíme tak, že všechny suroviny dáme do hrnce a na mírném ohni za stálého míchání rozpustíme. Mícháme, dokud se nám všechno pěkně spojí a pak si můžeme pochutnávat.

Můj blog: Adkas-tastyfood