Pokud si rádi a často vytáhnete ze sklenice nakládanou okurku a vychutnáte si její pikantní chuť a křupavost, a navíc máte aspoň kousek zahrádky, můžete se pustit do pěstování vlastních okurek. Ty přece jen chutnají mnohem lépe než kupované, a navíc se jejich pěstování nemusíte bát, není nijak náročné.

Okurky naštěstí nevyžadují mnoho prostoru kolem sebe, proto pro jejich úspěšné pěstování není nutná velká zahrada; potřebují hlavně hodně prostoru nad sebou a také hodně slunce. Pěstování směrem nahoru pomocí sítí s oky je praktické a pomáhá chránit okurky také před nežádoucími plísněmi. Ideální je pro ně takové místo, kde nebudou příliš vystaveny větru.

Okurky uvítají, když půdu před jejich výsadbou doplníte o kvalitní hnojivo a když bude půda již připravena tím, že na ní byly před okurkami vysazeny některé ze vhodných rostlin, kterými jsou například

  • fazole
  • hrách
  • cibule, nebo
  • řepa.

Velkou výhodou okurek je to, že nepotřebují pravidelné zalévání a pokud se do něj i přesto pustíte, protože máte třeba pocit, že zalévání k zahradničení prostě patří, věnujte se mu spíše ráno, aby si okurky mohly brát vláhu průběžně po celý den.

Návody na pěstování okurek je snadné najít v odborných časopisech i na internetu na specializovaných stránkách pro zahrádkáře, ale my vám kromě výše uvedených obecných rad přinášíme také několik tipů, jak mít okurky každý rok zdravé a v hojném počtu. Můžete si vybrat, který z nabízených způsobu ochrany a péče se vám nejvíce líbí, a vyzkoušet ho na vlastní zahrádce.

1. tip

Večer přidejte do vody krajíček chleba a nechte ho ve vodě pře noc. Dopoledne následujícího dne vodu přeceďte a přidejte trochu jódu. Takto získanou tekutinu uchovávejte mimo dosah slunce a používejte jako postřik co 14 dní.

2. tip

Když už má rostlina několik listů, vyzkoušejte tento recept. Do 1 litru vody přidejte 20 gramů mýdla a 30 kapek jódu. V intervalu cca 10 dní pak touto tekutinou okurky ošetřujte.

3. tip

Pokud si chcete vyrobit jedinečnou směs na zalévání, můžete do 10 litrů vody přidat asi 700 g slupek z cibule. Přiveďte směs k varu, provařte, zchlaďte a nechte louhovat ještě 12 hodin. Pak vodu sceďte a pro zalévání používejte s čistou vodou v poměru 1:4.

4. tip

Okurky můžete zalévat také směsí vody, cukru a syrovátky, což vyživí půdu a přispěje k bohaté úrodě.

5. tip

Můžete také vynechat cukr a použít pouze syrovátku a vodu v poměru 1:5.