Pokud se pěstování pokojových rostlin věnujete už déle, víte, že aby se jim dařilo, potřebují čas od času podpořit hnojivem. Těch je na trhu celá řada. Pokud se ale chcete vyhnout chemickým látkám a mnohdy zmateně specifikovanému složení, vyzkoušejte si jednoduché a účinné hnojivo připravit doma. Překvapí vás, co dokáže vaše rostliny dokonale vyživit.

Základní surovinou je klasická brambora

Zázračný elixír spočívá v bramborové vodě. Voda, ve které uvaříte brambory ve slupce totiž obsahuje plno živin a vitamínů. Dokonale se proto hodí i jako hnojivo pro pokojové rostliny. Někdo bramborovou vodou zalévá pouze orchideje. Její účinky jsou ovšem osvědčené i u jiných pokojových rostlin. Pokud vás trápí kondice jiné květiny, vyzkoušejte tuto metodu i na ni.

Jak hnojivo připravit?

Vše, co budete potřebovat jsou jen brambory a voda. Na 1 litr vody budete potřebovat asi 3-6 brambor. Díky tomu voda získá dostatek živin, které rostlinám pomohou. Připravené brambory oloupejte a slupky nakrájejte na menší kousky. Vložte je ho hrnce a uvařte. Poté nechte hrnec vychladnout a slupky odstraňte. Takto připravený roztok používejte zalévání požadovaných rostlin zhruba co 2 týdny. Připravené hnojivo můžete použít na dvě zalití. V lednici totiž vydrží klidně 15-20 dnů.

Další zdroj vitamínů pro orchidej

Jiní pěstitelé mají osvědčená další metody, jak především orchidejím dodat potřebné vitamíny. Orchideje často dokážou při pěstování potrápit. Mnoho šikovných pěstitelů si proto za pár let jejich pěstování našli své metody a triky, jak je udržet zdravé a krásné. Jednou z těchto možností je využití klasických potravinových doplňků. Ideální jsou vitamíny B12, B6 a B1. Tyto vitamíny seženete v každé lékárně a pokud je smícháte s vodou, vznikne další velmi výživný roztok, který dodá orchidejím potřebnou podporu při zdravém růstu i kvetení.