Kulinářství není jen věda o množstvích a poměrech, ale také umění zacházení s výrobky. Například, způsob skladování určuje nejen kvalitu potravin, ale i to, zda zůstanou čerstvé po delší dobu.

Mnoho lidí ví, že chléb se mě uchovávat v chlebníku, brambory ve tmě a banány ve svazcích. Co ale takové slepičí vajíčka? Prozradíme vám, proč je nestačí jen skladovat v chladničce.

Mytí

Pravidlo číslo jedna: nikdy vejce nemyjte po zakoupení. Udělejte to před použitím – zabráníte tak možnosti kontaktu infekce s jídlem. Avšak umyté slepičí vajíčka vydrží kratší, protože jsou zbaveny ochranné fólie, bez které “dýchají” přes skořápku mnohem intenzivněji.

Polička na dveřích

Pokud jsou vajíčka skladovány v přihrádce na dveřích chladničky, není to správné. Doporučená teplota uchovávání tohoto produktu by měla být nižší než 20 stupňů. Dveře chladničky jsou nejteplejším místem – otevíráním a zavíráním dveří teplota začne kolísat a může se stát, že se vajíčka porouchají.

Obal

Jak bylo již výše poznamenáno, vaječné skořápky mají porézní charakter a snadno vstřebávají pachy. Proto by se neměly ukládat do blízkosti masa a ryb. Lépe uděláte, pokud je necháte v původním obalu z obchodu – zabraňujete absorpci pachů a prodlouzit životnost.

Dokdy by měly vejce spotřebovat?

Dostanete na to množství rozličných odpovědí, protože expirační doba může klidně dosahovat délky jednoho měsíce. Tak či onak, bude lepší, když je v chladničce ponecháte ne déle než jeden týden. Tato doba vám zaručí konzumaci vajíček bez obav a rozmýšlení, zda je jejich jedení bezpečné.

Nic se však nemění na faktu, že vajíčka není vhodné skladovat v přihrádce na dveřích chladničky. Umí se pokazit i v případě, že jimi občas zatřesete.

Dávejte si pozor na všechny fáze přípravy jídel, protože jejich výsledek může záviset na vaší ostražitosti a pozornosti. Sdílejte tyto užitečné informace s vašimi přáteli!