V dnešní době kupujeme namísto poctivého chleba leccos. Od balených náhrad, které vydrží “čerstvé” i celé týdny, po předpečené polotovary, které v obchodních řetězcích jen hodí do trouby a pak je prodávají jako teploučké a čerstvé. Ale kam se poděl opravdový chléb?

Ani při chlebu bychom neměli zanedbávat výběr. Podobně jako u mase, zelenině nebo mléčných výrobcích, bychom měli naši pozornost věnovat i dobrému chlebu. I takové se ještě totiž na regálech najdou, ledaže v menším počtu.

Chléb 21. století

Ruku na srdce, kolik času trávíte při výběru chleba? 20 sekund nebo ještě méně? Kromě mouky, kvasnic a vody do nekvalitního chleba, který může naše zdraví poškodit dokonce více než málo čerstvé maso, přidávají výrobci mnohem více škodlivých přísad. Pro některé z nich můžeme základní potravinu nazvat i malým-velkým jedem.

Droždí v různých formách, které má všechny možné atributy jen ne čerstvost. Takové droždí plné bakterií a jiných látek, proniká konzumací do buněk a urychluje výskyt a růst maligních nádorů. Kromě toho “pomáhá” i vzniku žlučníkových kamenů.Chemické přísady, které se přidávají do předpečeného nebo baleného chleba slouží k udržení pečiva čerstvého a měkkého mnohem déle, než je přirozené. Takový chléb rozeznáte jednoduše – po překrojení je plný bublinek a je lehčí. Skutečný chléb by měl být těžší a hutnější.

Bělicí látky ovlivňují lidské tělo, způsobují karcinogeny a alergie. Barviva, stabilizátory a emulgátory chrání před plísní a zvyšují samotný objem chleba. V poslední době se oblibě těší i tzv. “Vylepšený chléb”. Jeho výroba neodpovídá žádným standardem a namísto 2-3 hodin se peče jen 1 hodinu. Uvnitř je téměř prázdný, je mimořádně lehký.

Jak má tedy vypadat chléb?

Je smutné, že mladí lidé dneška vlastně ani nevědí, jak by měl skutečný chléb vypadat. Možná právě proto, že nikdy nezažili poctivý domácí chléb, který by jim upekla máma nebo babička. Už nějaký ten rôčik se totiž těšíme konzumu v podobě množství výrobků, ze kterých si nejednou ani neumíme vybrat. Jak si má tedy vybrat skutečný chléb i člověk, který takový chleba nikdy v rukou nedržel a ani neochutnal? Jako první je důležité zapamatovat si standardní dobu spotřeby čerstvého chleba – ta je maximálně 48 hodin, v ideálním případě jen 24 hodin. Pokud natrefíte v pekárně nebo v potravinách na trvanlivý chléb, rovnou od něj dejte ruce pryč.

Abyste zjistili, zda je chléb čerstvý, zlehka ho svrchu zatlačte. Pokud se vrátí do původního tvaru, složení, ze kterého se skládá, je vysoce kvalitní a při jeho přípravě byly pravděpodobně zohledněny všechny normy.Pokud se dá, ptejte si z téhož druhu chleba jen polovičku. Tam můžete zjistit, zda je střídka jemně porézní a výsledek pečení hutný. Žádné hrudky ani příliš velké bubliny by se v ní neměli nacházet. Pokud se chléb drolí nebo příliš lepí, může být infikován plísní, případně “vylepšený” bramborovým škrobem.

Chléb si můžete i odvážit. Pokud váží méně než 500 gramů, jde o pekařský výrobek. Používají se zlepšující látky na pečení, které zajistí, že chléb bude nafúknutejší a dostatečně velký, ale gramáží se poctivému chlebu nevyrovná.

Všimli jste si někdy na chlebu i bílé pozůstatky mouky? Při pečení se tam přidává na to, aby se chlebík nespálil. Vždy si ale dejte pozor a raději si ho dobře poohlédněte. Některé druhy plísní jsou také bílé a vypadají velmi podobně. Do obchodů by se ale takový chléb dostat neměl, i když mnozí z nás už podobných případů bohužel zažili víc.

Nuž rozhodně stojí za to popřemýšlet a vybíral, dokud si odneseme čerstvé nebo “čerstvé” pečivo domů. Jak nakupujete chléb vy? Dejte nám vědět v komentářích.