Číná každý rok vyprodukuje přibližně 1,4 milionů tun rýže, kterou rozváží do celého světa. Tím se Čína stává top dodavatelem rýže celého světa. Šokující je ale zjištění, že Korea vyváží do světa “rýži” pod názvem čínská rýže, která je skutečným nebezpečím pro lidské zdraví. Zní to neuvěřitelně, ale tato rýže obsahuje plast!

Jak zjistit kvalitu rýže

Korea tvrdí, že jejich čínská rýže je vyrobena z bramborového škrobu a plastu, která při samotném vaření vytvoří jakousi iluzi rýžové vůně.
Naštěstí ale známe snadný trik, díky kterému dokážete odhalit, zda rýže, kterou jste právě koupili, obsahuje plast nebo ne.

Test pomocí vody

Do sklenice vložte lžíci zakoupené rýže. Organická a tedy přírodní rýže se vždy usadí přmo na dně. Syntetická rýže vám bude plavat na povrchu vody.

Rozdrcení zrnek

Pokud rozdrtíte několik zrnek rýže a vznikne vám bílí prášek, pak je rýže skutečně organická. Pokud jsou však uvnitř rýže nějaké žluté skvrny, pak je produkt vyroben ze syntetických materiálů.

Zkouška ohněm

Zkuste několik zrnek rýže zapálit pomocí obyčejné zápalky. Pokud začnou skutečně hořet, v žádném případě tuto rýži nejezte!

Dlouhodobější test

Hrst promyté rýže vložte do plastové nádoby a nechte ji na slunném místě v bytě, ne v lednici. Pokud na ní uvidíte po několika dnech plíseň, je to dobré znamení. To znamená, že rýže je přírodní. Pokud se ani po několika dnech plíseň neobjeví, znamená to, že rýže obsahuje umělé látky.

Falešná rýže

Poměrně nedávno se na internetu objevila zpráva, která šokovala celý svět! Možná jste ji sami už zachytili. Velmi nebezpečný případ se těsně před Vánocemi odehrál v Nigérii, kdy celníci zadrželi rýži, která se jim velmi nelíbila. To, na co přišli, skutečně vyráží dech.
Až 102 falešných pytlů rýže zadrželi před nedávnem nigerijští celníci. Rýže se jim od začátku kontroly nelíbila, a tak se rozhodli ji otestovat.
Ihned po uvaření je překvapila její velmi lepkavá konzistence, a proto ji hned poslali na rozbor. Laboratoř zjistila, že to, co tito lidé vydávají za rýži, vlastně vůbec rýží není.
Dokonce se nejednalo ani o potravinu, ale o obyčejné plastové peletky.
Celníci zadrželi téměř 3 tuny této plastové rýže označené jako „nejlepší rajčatová rýže“.
Tato „rýže“ byla dovezena z Číny.
Rostoucí inflace v Nigérii způsobuje, že cena potravin roste velmi prudce nahoru. To platí i pro rýži, která dnes v Nigérii stojí dvojnásobek oproti období před 12 měsíci. Taková situace na trhu ale láká i „podnikavce“, kteří se skutečně neštítí ničeho.
Jediné štěstí je, že se celníkům podařil tento podvod odhalit. Ani si nechceme představit, co by se stalo, kdyby někdo takovou „rýži“ skutečně snědl.