Mandelinka bramborová je strašákem mnoha pěstitelů brambor. Všichni moc dobře vědí, že jakmile se mandelinka na jejich brambory usadí, je velmi těžké se jí zbavit. Samozřejmě je možné použít různá chemická ošetření, nicméně potom už brambory nebudou čistě přírodní. Pokud si zakládáte na čistých bio bramborách, měli byste v takových případech užívat jiné metody. Chemie nemusí být vždy jediným spolehlivým řešením, neboť existuje i celá řada dalších super možností, jak mandelinku bramborovou účinně zlikvidovat.

Velmi otužilý hmyz

Říká se, že pouze amatérští pěstitelé používají chemické látky k tomu, aby se zbavili mandelinky bramborové. Zkušení zahradníci ovšem mají ve své výbavě plno lidových prostředků, které opravdu fungují. Jde o látky, které jsou bezpečné a snadno se připravují. Zbavit se ovšem mandelinky nemusí být vždy snadné. Proč je tomu tak? Jsou velmi otužilým hmyzem a dokáží být bez potravy až 2 roky. Dovedně létají a jsou schopni překonat vzdálenost i 10 km. Dokáží se také velmi rychle množit a mnoho přípravků na ně nepomáhá.

Ručně nebo popelem

První možností, jak se zbavit mandelinky, je sbírat její larvy a brouky ručně. Následně je dát do sklenice se solným roztokem a bezpečně sklenici uzavřít. Budete-li pravidelně plodinu kontrolovat a obírat od mandelinek, jistě si brambory uchráníte.

Můžete také použít práškovou metodu. Práškování se provádí po dešti nebo při ranní rose na mokré listy. K tomu je potřeba 10 kg popela. Popelem se posypou mokré listy brambory alespoň dvakrát měsíčně. Tímto způsobem můžete chránit také listy kukuřice.

Cibule či březový dehet

Využijte také sílu cibule. 300 g cibulové slupky zalijte 10 litry horké vody. Nádobu s roztokem zakryjte a pozvolna ji vařte po celý den. Potom vypněte a roztokem polijte bramborové listy. Stejně tak můžete vzít 100 ml březového dehtu a rozředit ho v 10 litrech vody. Tímto roztokem opět polijte listy brambory.