Ze všech druhů chráněných zvířat, která na našem území naleznete, jsou mravenci pravděpodobně tím nejvlezlejším. Doslova a do písmene, stačí chvilka nepozornosti a tihle malí neúnavní pracanti obsadí i vaši kuchyň, pokud bydlíte v rodinném domku nebo třeba na vesnici. Ale nevěšte hlavu. Přestože jsou mravenci chránění, a tak proti nim nelze využívat některé postupy pro hubení jiných běžných škůdců, můžete na ně vyzrát i bez chemie a silných jedů, které navíc mohou být nebezpečné i vašim dětem či domácím mazlíčkům.

Skořice

Mravenci mají velmi citlivý čich, na vůně a pachy jsou až pětkrát citlivější než jiné druhy hmyzu. A na rozdíl od nás jim nevoní skořice. Nejspolehlivěji je odradí skořicový olej, ale pomoci si můžete i obyčejnou mletou skořicí, kterou rozmícháte ve sklenici s vodou. Ve směsi pak namočte vatu, kterou navlhčíte mravenčí cestičky, zejména místa, kudy se do vaší kuchyně dostávají. Proceduru bude třeba jednou či dvakrát denně opakovat a za pár dní už budete mít od mravenců definitivně pokoj.

Kajenský pepř

Kajenský pepř je ve skutečnosti druhem chilli papričky, takže jej můžete nahradit i jinými variantami této velmi pálivé a aromatické potraviny. Na rozdíl od skořice budete muset kajenský pepř uvařit v hrnci plném vody. Var pomůže kajenskému pepři uvolnit řadu aromatických látek, kterých se mravenci bojí jako čert kříže. Když pak vývar z kajenského pepře vylijete na místa, z nichž se mravenci rojí, budete je mít z krku nadobro.

Vinný či jablečný ocet

Také kyselá octová vůně se mravencům nelíbí. V praxi je tak ocet jedním z nejosvědčenějších a nejlevnějších prostředků v boji proti mravencům. Naplňte láhev s rozstřikovačem směsí vody a libovolného druhu octa. Pro lepší účinek je dobré přidat několik kapek citronu či alespoň kyseliny citronové. Roztokem postříkejte jednou či dvakrát denně přístupové cestičky mravenců a za týden či dva budete mít vystaráno.

Voda

Poněkud nečekaně je i voda skvělou zbraní proti mravencům. Pokud to okolnosti dovolují, můžete mraveniště jednoduše vyplavit. Obvykle stačí namířit na ně zahradní hadici zhruba na deset minut. Během té doby by se měl proud vody dostat do všech prostor mraveniště až ke královně, která se pravděpodobně utopí, případně bude eskortována pryč. Ať tak nebo tak, mravenců se zbavíte.

Mezi další efektivní metody patří například:

  • kyselina boritá
  • pepř
  • sůl
  • aromatické byliny