Když se podaří vytvořit plnohodnotný kompost, bude mít zapálený domácí zahradník k dispozici na své zahrádce organické hnojivo na pěstované plodiny, které jen tak něco nepředčí. K správnému procesu rozkladu přírodního odpadu přispívá mnoho různorodých faktorů. Především je potřeba být trpělivý. Postupem času se v důsledku působení mikroorganismů, hmyzu, nebo hub vytvoří kvalitní hnojící materiál. Jak tedy kompost ideálně založit?

Tvorba kompostu krok za krokem

Až se rozhodnete pro vytvoření kompostu, měli byste postupovat následovně:

  • Vyberte vhodné místo na zahradě. To by mělo být ideálně na jejím okraji, kde je polostín.
  • Zakupte profesionální kompostér. V zahradnictvích, nebo prodejnách zahradnických potřeb jsou k dostání bedny, nebo kontejnery na založení kompostu, které umožní regulaci vlhkosti díky odvětrávání. Často jsou vyrobené ze dřeva. Zhotovit si však můžete kompostér i sami, například ze starých palet. Nevhodné je dělat kompost ve vykopané jámě, kde je komplikovanější uhlídat vhodnou vlhkost.
  • Do kompostéru vkládejte pouze organické materiály a pravidelně je prohrabávejte, aby se tvorba kompostu zefektivnila díky přísunu kyslíku.
  • Někteří zahradníci do kompostu přidávají i žížaly, které rozklad organických produktů urychlí.

Jaký materiál lze dávat do kompostu?

Organický materiál by měl být v kompostu co nejrozmanitější. Tím lepší bude jeho kvalita. Do kompostéru lze umístit drobnější větve ze stromů, dřevěné piliny, stromovou kůru, drcené rostliny (i plevel), čerstvý hnůj, či podestýlku, listy, seno, slámu, slupky ze zeleniny a ovoce, bez stop plísně. Abyste předešli nepříjemnému zápachu z kompostu, je nutné vyloučit ze zeleniny zelí. Zcela nevhodné jsou rovněž živočišné produkty. Ke kompostování poslouží pouze ty rostlinné. Pozor byste si měli dát také na znehodnocení organického odpadu čistícími prostředky, které by celý kompost mohly znehodnotit a podpořily by pouze tvorbu plísní a houbovitých onemocnění.

Za jak dlouho bude kompost použitelný jako hnojivo?

Tvorba kvalitního kompostu, který bude určen pro hnojení, či mulčování pěstovaných plodin trvá zhruba deset měsíců až jeden rok. K podpoření růstu ovoce, či zeleniny jej můžete přidávat na zahradu, nebo do květináčů v období jaro až konec léta. Kompost není možné používat jako substrát samostatně.