Abyste byli zdraví a cítili se dobře, chce to většinou upravit stravovací návyky, přidat n spánku a také na pravidelné pohybové aktivitě.

Je však možné, že ačkoliv jste již řadu zásadních změn ve věci životního stylu zrealizovali, stejně se vám nedaří zbavit se tuků v určitých tělesných partiích. Pokud do této skupiny patříte, nezoufejte, protože existují cviky, které jsou vymyšleny tak, aby cílily právě na ony krizové oblasti těla.

Mezi časté problémy patří úporná tuková vrstva v pase, která odolává všem pohybovým aktivitám i dalším, zejména stravovacím omezením.

Níže uvádíme několik příkladů cviků, které vám v této fázi mohou pomoci a díky nimž se budete již za krátký čas cítit podstatně lépe. Nejsou nijak složité a jistě se stanou každodenní součástí vašeho cvičení. Patří mezi ně zejména cviky typu

  • sklapovačka, a
  • plank.

Boční sklapovačka

Na podložce si lehněte na levý bok a levou, spodní nohu lehce ohněte směrem dozadu. Křížem přes kotník přes ni položte pravou, horní nohu a opřete ji o podložku. Pravou rukou se chyťte za zadní část hlavy a levou ruku si položte na pravý bok. Udělejte sklapovačku a zvedejte tělo směrem k pravému boku. Vydržte nadzvednutí alespoň po dobu 3 sekund a poté tělo vraťte do původní polohy, tak, aby se podložky jen lehce dotklo, a cvik zopakujte. Počet opakování je celkem osm. Poté si lehněte na druhý bok a cvičení proveďte zrcadlově.

Sklapovačka – trojúhelník

Pravé koleno položte na podložku a levou rukou se chytněte za hlavou. Levou nohu mějte nataženou v linii těla a střídavě ji skrčte a natáhněte, přičemž při skrčení jděte koleni naproti levým loktem tak, aby se dotkly. Nataženou nohu nechávejte ve vzduchu, nepokládejte ji na podložku. Cvičení zpočátku provádějte jen pod dobu 30 sekund. Poté vyměňte strany a cvik zopakujte. Časem, až se vaše tělo zpevní, můžete docílit i dvojnásobného času, po který jej budete provádět. Důležité je vždy se o něco málo posunout a pokud ucítíte pálení, zkuste se hned nevzdat, ale vydržet ještě 10 vteřin navíc. Uvidíte, že takto se s jakýmkoliv cvičením budete posouvat stále kupředu.

Plank s nataženými pažemi

Tento cvik je ideální pro formování středu těla a posílení všech vnitřních svalů v této oblasti. Jeho provedení je jednoduché. Klekněte si na cvičební podložku s nataženými pažemi, poté natáhněte za sebe jednu nohu a po ní i druhou. Ramena držte níže, zpevněte svaly břicha i hýždí. Tělo je nutné stále držet v jedné rovině. Vydržte, kolik to půjde, poté se spusťte na kolena a chvíli si odpočiňte. Cvičení několikrát opakujte.

Sklapovačka – hvězdice

Lehněte si na podložku na záda, nohy a ruce lehce roztáhněte a střídavě zvedejte levou nohu a dotkněte se kolena nataženou pravou rukou, a opačně. Pro větší účinek se doporučuje opakovat toto cvičení dvacetkrát.

Překřížení

Výhodou tohoto cvičení je zapojení všech břišních svalů, cvik je účinný při spalování tuků. Lehněte si na podložku na záda a nohy zvedněte do pravého úhlu s tělem. Paty jsou otočeny lehce k sobě a prsty zase směřují spíš vně. Paže držte podél těla. Cvik provádějte tak, že natažené nohy křížíte vždy jednu nad druhou, a to směrem dolů, kdy uděláte čtyři překřížení, a zpátky směrem nahoru, kdy opět uděláte čtyři překřížení. Nohy nepokládejte v průběhu cvičení na podložku. V další fázi cviku si rukama položenýma na podložce podložte hýždě a cvik opakujte stejně jako na začátku.