Fotografie: Freepik

25.1.2021 Milan Juha

Máte doma záchod už několik let a dívali jste se někdy pod okraj záchodové mísy? To je místo, které nás málokdy napadne vyčistit. Ale pokud se pod něj podíváte, zjistíte, že i tam se skrývá neskutečný nepořádek. Nemusíte se bát o své zdraví, je tu ale někdo, komu by to ublížit mohlo. Záchodové potrubí by se mohlo ocitnout v docela velkých problémech.

Pod tímto okrajem se skrývají dva hlavní vetřelci

  • vápenná plaketa
  • močový kámen

Co je to vápenná plaketa

Tvoří se pod okrajem díky minerálním sloučeninám, které jsou obsažené ve vodě z vodovodu. Má žlutou až oranžovou barvu a rozhodně to nevypadá nijak pěkně. Naopak to působí velmi nevzhledně a neuklizeně. Pokud tento plak necháte na tryskách, kterými teče voda do záchodu, budete s tím mít problémy. Tyto trysky se budou časem ucpávat a mísa se bude plnit vodou čím dál déle.

Jakou roli hraje močový kámen

Močový kámen je vápencová usazenina. Jedná se o minerály, které jsou produkované vylučováním moči z lidského těla ven. I tento jev přispívá k ucpávání záchodových trysek.

Hlavním problémem ucpaných záchodových trysek je nedostatečná prevence v podobě čištění tohoto místa v záchodu. Pokud už je pozdě a záchod je pod okrajem takto znečištěný, bude mnohem obtížnější dostat záchod do zachovalého stavu. I tak se Vám to určitě podaří. Lepším způsobem je proto preventivní čištění, které Vám pomůže.

Vyzkoušet můžete suroviny, které máte zaručeně doma. Jedná se o ingredience, které jsou nedílnou součástí každého čistého domova:

  • kyselina citronová
  • jedlí soda s octem
  • čištění chemickými prostředky

Kyselina citronová zatočí s nečistotami v záchodové míse

Kyselina citronová je velmi levná a perfektně dostupná surovina, která pomáhá v mnohých odvětví domácnosti. Kyselina citronová je nepřítelem všech nečistot. Účinně bojuje proti všem druhům nečistot pod jednou podmínkou. Takovou podmínkou je, že tyto nečistoty ještě nemají konzistenci kamene, pak by Vám kyselina citronová opravdu moc nepomohla.

Potřebovat budete tři až čtyři sáčky kyseliny citronové. Umístěte ji přímo na místa, která jsou znečištěná, zasypte je. Pak přiklopte záchodovou mísu prkýnkem a nechte kyselinu citronovou požírat nečistoty. Nečistoty se uvolní. Až k tomu dojde, půjdou všechny nečistoty jednoduše spláchnout. Využijte toho a kyselinu citronovou spolu s nečistotami spláchněte jednou pro vždy.

Jedlá soda s octem je také tou správnou cestou k čistému záchodu

Vyzkoušejte sodu s octem, také Vám pomůže k čistotě záchodu. Smíchejte 250 g potravinového octa. Ocet zahřejte nad ohněm na teplotu 50°C. Když ocet budete zahřívat pod pokličkou, uchráníte tím celý dům před silných a nepříjemným zápachem octa. Tento teplý roztok nalijte do záchodové mísy.

Fotografie: Pixabay

Pokud chcete, aby byl účinek ještě silnější, můžete do mísy k octu přisypat trochu jedlé sody. To musíte zvážit vy, podle toho, jak moc je záchodová mísa znečištěná. Záchodovou mísu zavřete a nechte roztok působit po celou noc. Ráno ještě záchodovou mísu s roztokem vydrhněte štětkou a poté záchod spláchněte. Voda spláchne všechny nečistoty s sebou a vy budete mít úžasně čistý záchod.

Vyčistit záchod samozřejmě můžete i chemickými prostředky

V obchodech samozřejmě najdete obrovské množství speciálních přípravků na vyčištění toalety. Zamyslete se ale nad tím, zda je opravdu nutné do těchto přípravků investovat. Jednou vyzkoušejte vyčistit Vaši toaletu jedním z výše zmíněných způsobů a uvidíte. Pak se zkuste zamyslet nad tím, zda je potřeba kupovat speciální přípravky, není to úplně ekonomicky výhodné. Všechny ingredience na výše zmíněné metody stojí pár korun, ty, co koupíte v obchodě, mohou stát klidně i pár stovek.