Čeká vás letos sázení malin a vy přesně nevíte, jak na to? Nejste si jisti, co a kdy udělat? Tady je návod pro začátečníky. Když ho dodržíte, můžete se těšit jak na to, že vaše maliny budou mít skvělou úrodu, tak i na to, že budou krásně velké a také chutné. Stačí dodržet jenom několik základních věcí.

Jarní výsadba je základ

Nejlepší volbou, kterou můžete udělat, je jarní výsadba. Provádět sázení malin v tomto období má několik výhod. Sazenice budou dobře zakořeněné, vytvoří se celá řada ovocných výhonků a vaše rostliny budou silné a odolné.

Většina lidí sazenice koupí již připravené. Zde je důležité vědět, kdy přesně byly zabaleny. Od toho se následně odvíjí i termín sázení malin. Nejlepší jsou sazenice v malých květinářích, o které se můžete delší dobu i takto starat.

Základem je kvalitní zemina

Při sázení malin myslete také na kvalitní zeminu. Zapomeňte na to, že byste použili tu z předchozích let. Musí být vždy jak čerstvá, tak musí být také kvalitní. I to se podepíše jak na kvalitě rostliny, tak i na úrodě. Právě do této půdy následně sazenice umísťujte. Je vhodné je umístit do děr se stávající zeminou a zalít dostatkem vody, aby se obě hlíny propojily.

V dubnu to začíná

Nejlepší dobou na sázení malin je rozhodně období dubna až května. Přesné datum říci nelze a hodně záleží na počasí. Jelikož byla letos mírná zima, dá se očekávat, že optimální období může nastat už na počátku dubna. Nečekejte až příliš. Vysoké teploty a suché podnebí v květnu už nemusí být ideální a potom je vhodné sázení malin nechat až na jaro.

Bez těchto základů to nepůjde

Hlavní informace máte. Nyní se podívejme ještě na tipy a triky zkušených zahrádkářů. Začneme tím, že maliny milují úrodnou a také pravidelně zalévanou půdu. Místem pěstování je lokalita, kde bude dostatek světla, ale ne toho přímého. Ideální je zasadit je plotů nebo jiných konstrukcí, které pomohou ke zvýšení jejich stability.

Maliny nesmí trpět suchem, ale ani velkým přemokřením. Také je vhodné, aby půda kde jsou pěstovány, byla spíše hlinitá, a měla nižší pH. Před sázením je také na místě vykopat dostatečně velkou jámu, a to i 2 týdny dopředu. Do ní umístěte fermentovaný humus a až potom začněte sázet. Půda tak bude mít dostatek potřebných živin.