Věděli jste, že váš mobilní telefon je až 10x špinavější, než toaletní sedátko? Mobilní telefon je patrně tou nejčastěji používanou položkou, kterou vlastníte. Je to právě on, kterého se nejvíce dotýkáte a položka, která je téměř vždy blízko vaší tváře. Někteří lidé dokonce přiznávají používání svých telefonů na toaletě.

Proto je váš telefon jednou z nejšpinavějších věcí v domě. Ve skutečnosti je dokonce desetkrát špinavější než většina toaletních sedátek! S tímto zjištěním přišli mikrobiologové z University of Arizona.

Zatímco toalety bývají často umývány, protože je lidé spojují s choroboplodnými zárodky, mobilní telefony a jiné běžně manipulované předměty – jako jsou dálková ovládání – jsou často vynechány z běžného úklidu.

Přenášeč infekčních chorob

Vědci z Yarmouk University v Jordánsku zjistili, že na povrchu mobilního telefonu mohou žít rozličné patogenní bakterie. Patří sem osm bakteriálních druhů: jmenovitě Staphylococcus epidermidis, Streptococcus pneumoniae, Streptococcus pyogenes, Staphylococcus aureus, Enterococcus faecalis, Bacillus cereus, Micrococcus spp. a Escherichia coli.

To ukazuje, že vaše mobilní telefony mohou sloužit jako přenášeči infekčních chorob. Dokonce i viry, jako je koronavirus, který momentálně děsí lidi po celém světě. A protože lidé používají mobilní telefony celý den, a poté se dotýkají obličeje či úst, je snadné, aby se bakterie nebo viry zachytily na telefonu a poté se dostaly dovnitř těla.

Mobilní telefon je ideální místo pro bakterie, protože bývá teplý. Buď tím, že jej často používáme nebo zahříváme v dlaních. Což je ideální pro život virů a bakterií. Některé studie zjistily, že jeden ze šesti mobilních telefonů obsahuje dokonce prvky stolice.

Jak čistit telefon

K čištění telefonu můžete použít speciální čisticí prostředky. Patří mezi ně neabrazivní utěrky z mikrovláken, speciální ubrousky na obrazovky a čističe obrazovky, které si můžete zakoupit online. K dispozici jsou také soupravy na čištění telefonů a dezinfekční prostředky pro smartphony UltraViolet (UV) Light. Dezinfikují celý telefon a slibují, že zabijí 99,9% všech bakterií na telefonu.

K dezinfekci telefonu však můžete použít i přípravky, které najdete doma. Nejprve musíte telefon vyjmout z pouzdra a jemně otřít povrch hadříkem z mikrovlákna. Tkanina z mikrovlákna nezpůsobuje oděrky na obrazovce telefonu a je účinným nástrojem při odstraňování nečistot a mastnoty, které mohly uvíznout kdekoliv na přístroji.

Poté můžete pomocí dezinfekčních ubrousků dezinfikovat telefon. Nezapomeňte si přečíst štítek, abyste zjistili, zda značka, kterou používáte, může zabíjet bakterie a viry a zda je bezpečné používat pro gadgety, zejména obrazovku telefonu! Všechny povrchy otřete dezinfekčním ubrouskem, ale vyhněte se portům.

Nechte telefon vyschnout po dobu 10 minut. Pomocí čistého kusu látky otřete přebytečnou vlhkost ze zařízení. Poté vyčistěte stejným způsobem i pouzdro telefonu.