Recept Citronová kolečka

Pokud Vás už omrzely typicky vánoční příchuti jako skořice, zázvor, ořechy nebo čokoláda, tak zkuste tahle citronová kolečka. Jsou krásně křehká a překvapivě lehce nakyslá díky citronové šťávě. Na rozležení jim stačí jen pár dnů.

SUROVINY

Na těsto si připravte:

(použila jsem hrnek o objemu 240 ml)

150 g změklého másla

1/3 hrnku moučkového cukru

1/4 hrnku citronové šťávy

2 lžičky citronové kůry

1 lžička vanilkového extraktu (ne aroma)

1 a 3/4 hrnku hladké mouky

2 lžíce kukuřičného škrobu

moučkový cukr na obalení

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Změklé máslo vyšlehejte s cukrem do pěny, trvá to několik minut. Přidejte citronovou šťávu, kůru a vanilku, pomalu zašlehejte. Přisypte prosátou mouku se škrobem a promíchejte do hladkého těsta. 
  2. Těsto vyklopte na vál a rozdělte na 2 – 3 části. Z každé vytvarujte váleček o průměru cca 2 cm. Záleží, jak velká kolečka chcete. Počítejte, že v troubě ještě trochu zvětší objem.
  3. Válečky zabalte do folie a dejte asi na 30 minut zamrazit. Troubu si předehřejte na 180 stupňů, 2-3 plechy vyložte pečícím papírem. 
  4. Válečky vyndejte z mrazáku a ostrým nožem rozkrájejte na kolečka. Rozložte na plech a dejte péct do vyhřáté trouby na 10 – 15 minut, v závislosti na jejich velikosti. Kolečka by měla lehce zezlátnout.
  5. Kolečka nechte po upečení trochu zchladnout, pak obalte v moučkovém cukru. Pokud byste je obalovali horká, cukr se bude lepit a dělat žmolky. 
  6. Kolečka skladujte v uzavřené dóze, každým dalším dnem jsou křehčí a křehčí. 

Zdroj: Víkendové pečení