Čištění sporáku je celkem neoblíbenou činností, kterou je nutné opakovat téměř po každém vaření. A čím více jídla, tím více úklidu. Ten může být s mnoha čističi celkem náročný, jelikož jejich účinek je slibován jenom na obalu a realita je značně jiná. Nehledě na to, že kupované čističe jsou i plné chemie. Proto se společně podíváme na možnost lepší.

Saponát

Ano, i klasický saponát se může jevit jako dobrá volba, pokud je vaším cílem čištění sporáku. Pokud máte ten plynový a chcete vyčistit i hořáky, tak je demontujte a na několik hodin je namočte do roztoku 2 litrů teplé vody a 4 lžic saponátu. Pokud máte klasickou desku, stačí trocha saponátu na mokrou houbičku.

Jedlá soda

Nejenom na pečení a pálení žáhy, ale i na čištění sporáku. Jedlá soda se hodí doslova na jakékoliv nečistoty. Stačí ji vždy smíchat s vodou. Podle množství je možné vytvořit buď čisticí roztok, nebo je možné vytvořit i čisticí pastu, na ty největší nečistoty.

Ocet

Dalším zajímavým čističem, který najdete v kuchyni, je ocet. Základem je roztok, který vznikne z 1 litru horké vody a půl sklenice octa. Tímto roztokem můžete sporák buď čistit, nebo je možné do tohoto roztoku namočit i vaše hořáky z plynového sporáku. Pokud jde o běžný úklid kuchyně, plně postačí, když ve 200 mililitrech vody rozmícháte 2 lžíce octu.

Amoniak

I tato poměrně známá chemická sloučenina se může jevit jako skvělá volba, pokud potřebujete vyčistit svůj sporák. Smíchejte amoniak s vodou a lehce naneste na sporák, třeba pomocí rozprašovače. Zde nechte asi 20 minut působit a potom dočistěte a následně také osušte. Rázem bude váš sporák vypadat doslova jako nový. To si můžete být jisti.

Sůl

Pomoci při čištění sporáku vám může i obyčejná sůl. Nejlépe ta, které bude hrubší konzistence. Vezměte si sůl a přidejte trochu citronové šťávy. V tu chvíli vytvoříte silnou čisticí pastu na nečistoty. Když přidáte také vodu, je možné vytvořit roztok jak na lokální čištění tak i roztok určený k tomu, že máte možnost do něho špinavé části plynového sporáku namočit.