Zeptali jsme se vás, co máte odzkoušené a co vám funguje na nenáviděné kleště. Tyto recepty jste poradili přímo vy, používáte je nejen pro lidi, ale i na domácí mazlíčky. Neváhejte a zkuste to i vy.

Zázračná směs – dělám ji pro celou rodinu i pro vnoučka

Namočili jsme do alpy levanduli celu skořici kousek rozmarýnu nechali vyluhovat když jsme jeli na chatu jsme se s tím ponatierali, nastříkali velmi to pomáhalo. Přesný poměr je do 2 dcl sklenice nasypat hrst levandulových kvítků 1 kousek celé skořice, pár halúzok rozmarýnu.

Směs uskladňujeme v chladničce ve sklenici a když se míjí, jednoduše doléváme Alpu.

Toto jim nevoní – dejte si to do kapsy

Já už léta nedám dopustit na fenyklové semínka. Dávám je do kapes, bot, ponožek, před pobytem v zahradě. Klíšťatům fenykl smrdí. Máme ověřené na sobě i manželovi.

Vitamín na klíšťata

Toto není 100% řešení ale velmi, velmi pomáhá. Vím to porovnat s lety, když jsem nejedla a rozdíl byl ohromný, skoro žádný klíště celou sezónu, ale sem tam se nějaký odvážlivec našel. Třeba dlouhodobě užívat vitamín B. Já si koupím obyčejný B-komplex a tehdy klíšťatům nevoní. A pokud by se i nějaký klíště chytil, alespoň uděláte něco pro své zdraví.

Pozor na vlastní dvoru – takto se k vám nedostanou

Zásada číslo 1 je krátká tráva, kolem plotu cca 60 cm kamínky nebo štěrk, aby neprošly od sousedů. Také do zahrady vysaďte aromatické bylinky – bazalka, levandule, máta, aksamentnica – ty jim nevoní. A pozor na domácí zvířata, můj syn chytil klíštěte od kočky, která ho měla na srsti. Nezapomeňte prohlížet i domácí mazlíčky.

Osvědčený postřik proti klíšťatům

Já si mírám par kapek citronového oleje a par kapek tea tree do vody a dám do rozprašovače. Před pobytem venku nastříkám sebe i psíci a osvědčilo se mi to.

Toto dávám i do aviváže a mám klid

Přidejte do šamponu, i sprcháč trošku čajovníku (tee tree oil). I do prádla místo aviváže. Třeba sekat. Pokud jdete na louku / do lesa kápněte na kšiltovku, rukávy, okraj ponožek, tenisky, tričko, vlasy.

Rada od staré matky

Dát do Alpy vyluhovat hřebíček a s tím ho natírat, mam vyzkoušené nepůjdou na něj.

Toto používám už léta

Sáček rozmarýnu (dostupný v potravinách, ale dá se použít i čerstvý rozmarýn) nasypat do litru vroucí vody a hned odstavit. Nechá se dobře vyluhovat + jedna polévková lžíce octa. Pak se používá v lahvičce s rozprašovačem.

Ještě je dobré používat eukalyptovou silici spolu s citronovou trávou – a to v roztoku s vodou.