Teplé letní počasí přitahuje nejen lidi, ale i různé druhy hmyzu. Často se stává, že člověka štípne, ani neví kdy. Teprve později najde na svém těle červené skvrny, které nepříjemně svědí. Vědět, co vás kousne hmyz, je však velmi důležité nejen pro dospělé, ale i pro děti. Rozdíl je v tom, zda vás kousl komár nebo klíště. Od této chvíle už však nebude problém rozlišovat!

Jak rozpoznat druh stípnutí ?

Podívejte se, jak vypadá štípnutí od různých druhů hmyzu. Díky tomuto obrázku jejich lehce identifikujete a budete umět správně zakročit .

vši

Pokud si všimnete malých červených teček, které vypadají jako komáři, kde rostou vlasy – na hlavě, krku a za ušima – znamená to, že vás kousli vši. Skvrny jsou od sebe vzdálené několik centimetrů a poškozená kůže vypadá omezeně. Ve středu je tmavě červená.

Štěnice

Na první pohled vypadají kousnutí ve formě skvrn jako blechy nebo komáři nebo jako alergická reakce. Kůže je červená, oteklá a svědivá. Existuje však způsob, jak jasně rozpoznat práci brouků. Kousnutí je velmi blízko u sebe a na kůži vypadají jako malé cesty. Kromě toho jsou bodnutí bolestivější než bodnutí komáry. Nejčastěji se každé červené kůže objevují na kůži každé ráno. Pokud máte co do činění s postelemi, kontaktujte odbornou pomoc.

Komáři

Malé červené skvrny s ranou uprostřed jsou vám dobře známy. Kousance komárů jsou možná nejběžnější, takže to pravděpodobně poznáte docela snadno. Když vás kousne komár, obvykle máte kousnutí na různých místech, ale ne ve shlucích příliš blízko u sebe a na otoky si zvyknou. Aloe vera gel a bazalka dobře fungují na zmírnění svědění. Jednoduše si otřete její listy mezi prsty a položte je na postižené místo.

Při alergické reakci však buďte opatrní. V některých cizích zemích mohou komáři přenášet vážné onemocnění, které se projevuje horečkou nebo bolestí v celém těle. Pak musíte navštívit lékaře.

Blechy

Kousnutí od blechy jsou relativně malé a štípance jsou obvykle četnější, seskupené blízko sebe. Vypadají jako malé červené „kopečky“ na kůži, které mohou opravdu dobře svědit a uprostřed mohou mít krvavou tečku. Jako preventivní opatření byste měli zkontrolovat ložní prádlo, aby tam nikdo nebyl ukrytý, a zejména pokud máte v doma domácí mazlíčky, nenechávejte postel bez dozoru. Blechy se však k vám mohou dostat jiným způsobem než u vašeho domácího mazlíčka, a poté musíte byt řádně vyčistit. Speciální přípravy napomáhají štěpení, ale co je nejdůležitější, není nutné je poškrábat.

Vosy a včely

Pokud vás bodne vosa nebo včela, určitě si toho rychle všimnete. Jejich bodnutí je docela bolestivé, a pak se ve vaší kůži uprostřed objeví červená skvrna s bílou tečkou, kde by bodnutí mohlo zůstat. Místo se zvětšuje a pálí. Pokud skutečně máte v kůži nějaké žihadla, opatrně je vytáhněte prsty nebo pinzetou. Chcete-li zmírnit bolest, zkuste na postiženou oblast dát rozkrojenou cibuli.

Bolest se bude postupně snižovat, ale může vám způsobit problémy, zejména pokud jste alergičtí na včelí nebo vosí bodnutí. Zejména v létě přitahují naše nápoje a jídlo včely a vosy. Proto buďte velmi opatrní, abyste nepili z lahví, které nevidíte, a nikdy nenechávejte nápoje otevřené nebo odkryté. Bylo by velké nebezpečí, že vás včela  bodne do úst nebo do krku. V takovém případě je nutné bez váhání navštívit lékaře.

Pavouci

Pavouci z pavouků jsou podobní kousnutí z jiných druhů hmyzu. V závislosti na štípnutí mohou být menší nebo větší a také docela nepříjemně svědivé. Pokud by vás kousl nebezpečný exotický pavouk, bodnutí by vypadalo trochu jinak. Kousnutí od  pavouka  známého jako černá vdova vypadá jako dvě bodnutí vedle sebe. Podle NTIC se jedná o dvě malé rány ve tvaru tečky ve vzdálenosti asi 1 až 2 milimetry. Oblast kolem kousnutí je horká a mírně načervenalá. V případě intoxikace dochází dokonce k bolesti svalů nebo k záškubům svalů. První pomoc je studená nebo horká komprese a opláchnutí rány mýdlem a vodou.

Klíště

Po kousnutí klíšťatem můžete na kůži najít červenou skvrnu, a pokud se klíště samotné mezitím odvrátilo, musíte jej odstranit, aby se jeho hlava nezachytila v kůži. Pokud se tato skvrna zvýší nebo máte-li například slabost nebo bolest, nezapomeňte odložit vaši návštěvu u lékaře, protože kleště jsou nositeli mnoha infekčních chorob.

Mravenci

Štípnutí mravencům obvykle otéká a můžete tam mít i hnis. Po několika dnech se může změnit na puchýř. Do 24 hodin by svědění mělo pominout.